Yazılım Sahtekarlığına Maruz Kalmış Olabilirsiniz

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde satın aldığınız işletim sistemlerini doğru kullanılması yada kullanılmaması durumunda başınıza gelecek avantajlar ve dez avantajlardan bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz gibi satın aldığınız her toplama olmayan markalı orjinal bir bilgisayar iel birlikte bir orjinal işletim sistemi sahibi oluyorsunuz. Bu işletim sistemlerinin etiketleri diz üstü bilgisayarlarınızın altında masa üstü bilgisayarlarınızın ise kasasının sağında veya solunda etiket olarak yapışkanlı biçimde gelmektedir.

Bilgisayarlarınız ile beraber gelen bu işletim sistemleri bilgisayarlarınızın üreticilerinin arger yani araştırma geliştirme departmanlarının bilgisayarlarınız için performans analizleri sonucu tespit edilmiş olup bilgisayarlarınız ile en iyi perofrmansı vermeleri muhtemel isstemlerdir. Bu tip sistemlerin kurulması kullanılması çok kolay değildir. Örneğin bir orjinal bir sistemi kurmak programlarını ofisini ve etkinleşitrmesini herşeyi yeniden yapmak sureti ile 3 veya 4 saat alabilmekte iken korsan bir sistemi yapılandırmak 1 saat gibi kısa bir zaman almaktadır.

Bu sebeble bilgisayarcı arkadaşlar zamandan kazanmak için sisteminizin orjinal etiketleri ile kurulum yerine korsan cd diye tabir ettiğimiz bir hackerin biti ile cracklenmiş cd veya dvdleri tercih etmektedirler. Bu kurulum sonrası bilgisayarlarınızda belli bir xaman sonrası siyah ekranlar belirip bilgisayarlarınız işletim sistemi üreticisi tarafından bloke yapılmaktadır. Biz buna kısaca lisans sahtekarlığına maruz kalmışsınız diyoruz. Nedir bu lisans sahtekarlığı.

Söylediğim gibi lisans sahtekarlığı işin kolayına kaçmak için emek vermek istemyen kişiler tarafından yapılan uyduruk işler demektir. Türkiyede aldığı hizmeti sorgulamayanb kişiler ok olduğu için bunu fırsat bilen kişiler rahat rahat bu tip işlerini sürdürmektedirler. Yanlız bu işletim sistemlerini üreten şirketler asla salak değilllerdir. Kullandığınız korsan işletim sistemlerinin güncelleme bölümleri kapalı olsada sistemlerin içinden güncelleme bölümleri tamamen silinmiş olsada sistem yinede server’a bağlanıp kendini gösterme yetisine sahip olarak üretilmiştir.

Dolayısı ile sistem bağlanır server’a sizde aynen alttaki benzer resimlere maruz kalırsınız.

Bu tip bir sorunla karşılaştıysanız bilinki öncelikle korsan olan işletim sisteminizin içinde %99.9 bir rootkit sistemi bulunmaktadır. Rootkitler ücretli satılan sistemleri yada ücretli programları kıran keygen üreten yada crack üreten bilgisayar korsanları tarafından korsan kullanmayı kendine amaç edinen insanların bilgisayarlarını diledikleri gibi kullanma istifade amacı güden hacker’lar tarafından yazılan virüslerdir. Bu tip virüsler çoğunlukla günümüzde bütün programlarda yer almaktadır. İnternetten indirdiğinzi beraberlerinde keygen patch yada crack dosyaları gelen programlar ofis yazılımları işletim sistemi gibi illegal programlarla beraber gelmekte vede bir çok isnanın bilgisayarlarında olmadık problemlere yol açmaktadırlar.

Bu riskler nelerdir.

Bu korsan olarak kullanmayı kabul ettiğiniz yazılımlar sayesinde yazılımı yazan kişi sizin bilgisayarınızdaki yaptığınız bütün işlevi uzak masa üstü bağlantısı sayesinde an ve an görmektedir. Bütün şifreleriniz konuşma kaydınızı ve bilgisayarınızdaki olup biten herşeyi kendi bilgisayarları gibi kullandıkları bilgisayarınızdan edinebilmektedirler. Diledikleri zaaman kameralarınızı açıp diledikleri zaman bilgisayarlarınızı programlayarak bilgisayarlarınızı işçi bilgisayarlar gibi kullanıp diledikleri gibi rogramlayabilmektedirler.

Bu tip sistemleri kullanan bilgisayarların en sık yaşadıkları sorunların başında internet hızlarının yavaş olması bilgisayarlarının günden güne ağırlaşması sorun veren inetrnet sayfaları kota aşım sorunları gelmetkedir. Ayrıca bazı büyük problemlerlede karşı karşıya kalan banka hesapları dolandırılan binlerce insan bulunmaktadır. Bu tip şeylerden uzak durmak sizleri korur diyemiyorum artık çünkü iyi bir antivirüs programına ihtiyacınız var bu tip risklerden uzakdurmak ve inetrnetin diğer tehlikelerindede uzak kalmak için. İşte tam bu sırada yine crackli antivirüsler önünüze çıkmaktadır. Tabi korsan programı önemsemeyen arkadaşların ilk tercih edecekleri yöntem se yine korsan antivirüs programları olacaktır. Crackli yada seriali girilmiş yada yanında gelen antivirüsler ile güncelleme ve virüslerinden kurtulduklarını sanan bu arkadaşlar yağmurdan kaçarken doluya tutulduklarını bilgisayarları çıkamaza girip çökme eğilimine girdiklerinde öğrenmektedirler. Yazılım dünyasında yazılımı yazanı kandırmak neredeyse imkansız gibidir. Kişiler eryada geç her gittikleri yerde aynı tip hizmet aldıkları için canları bezecek duruma geleceklerdir.

İşte bu tip sorunlardan uzak durmak için sizlere ücretli bir antivirüs aynı zamanda kullandığınız sistemlerin orjinallerini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ofis yazılımlarının pahalı olduğunu savunan kişiler içinde açık kaynak yazılımlar olan open ofis libre ofis gibi ücretsiz alternatiflerini öneriyoruz. Kendi düşen ağlamaz ağlıyorsa bir sorun var demektir. Orjinal bir sistemin üzerin kurulmuş ücretli bir antiivirüs programıve ücretsiz bir ofis ile yıllarxa bilgisayarnız aynı formunda sürüp gidecektir. Bursa-Bilgisayar.Com’dan saygılar segilerle. Bendeniz Yunus Emre Talay Allaha emanetseniz korsandan uzak durun.

Loading Facebook Comments ...

Leave a comment

 Characters available