Web Sitenizin Hızlı Açılmasını Sağlamak İçin

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sitelerinizin hızları üzerinde aktif etken olan optimizasyon hakkında genel bilgiler vermeye gayret edeceğim dilerim işinize yarar.

Artan internet hızlarına rağmen, web sitelerin hızlı açılması önemlidir. Web sitenizi hızını arttırmak için aşağıdaki ipuçlarını inceleyebilirsiniz.

Her ne kadar tüm dünyada internet hızları giderek artsa da web sitelerinin hızlı olması ziyaretçiler açısından önemlidir. Ziyaretçiler geç açılan siteleri beklemek istemez, aradığına hızlı ulaşmak ister. Web sitelerinizi hızlandırmanız için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Optimizasyon
Web sitelerinizde kullandığınız görselleri tekrar gözden geçirebilirsiniz. Facebook, Hotmail, Twitter gibi siteler çok büyük görseller kullanmalarına rağmen çok hızlı yükleniyor. Siz de websitenizde kullandığınız görselleri optimize ederek daha hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Sitedeki ufak görsellerde GIF, resimlerde ise JPG kullanabilirsiniz.

Türkiye lokasyonlu sunuculara taşının
Eğer websitenizi yurt dışında bir sunucuda barındırıyorsanız muhtemelen web siteniz çok daha yavaş açılacaktır. Online site hız testleri yapan siteler var ama onlar da yurtdışında host edildiği için doğru sonuçlar vermeyecektir. Amerikadaki bir sunucuda host edilen sitenin yüklenmesi, Türkiye içinde host edilen aynı siteden daha uzun zamanda yüklenir. Türkiyedeki hosting fiyatları da yurt dışı ile kıyaslandığında çok da pahalı değil, hatta daha uygun ve kaliteli hosting hizmeti veren, sunucuları Türkiye lokasyonlu firmalar da var.

Kaliteli hosting seçin
Bazı hosting firmaları aynı sunucuda çok fazla site barındırdığından dolayı ucuza hosting satabiliyor. Eğer websitenizi çok ucuz hostinglerde barındırırsanız muhtemelen siteniz çok yavaş açılacaktır. Türkiye lokasyonlu kaliteli hosting firması seçmeniz websitenizin hızını ciddi anlamda etkileyecektir. Özellikle Drupal, WordPress veya Joomla gibi hazır sistemler kullanıyorsanız hosting firmasının kaliteli olması daha da önem kazanmaktadır. Hız için kaliteli hotsing firması ile çalışın.

Cache (Önbellekleme)
Websitenizin hızlı açılması için sunucuda veya kullandığınız sistemde cache yöntemini kullanın. Sunucu tarafında PHP’nin cache modunu açabilirsiniz. Kullandığınız sistemde varsa cache ile ilgili ayarları yapın.

Bant Genişliği
Bant genişliği sitenizin hızlı açılması için önemlidir. Aynı anda çok fazla ziyaretçi aldığınızda sitenizin yavaşlamamsı veya ayın 20′sinden sonra Bandwidth Exceed gibi bir mesaj ile karşılaşmamak için geniş bir bant genişliği veren hosting firmaları ile çalışın.

CSS ve Javascript dosyalarınızın boyutunu küçültün
Websitenizde kullandığınız CSS ve Javascript kodlarını optimize etmeniz, dosya oyutunu azaltacaktır. Daha küçük boyutlu css ve javascript kodları hem aylık trafiğinizi düşürecek, hem de sitenizin hızlı açılmasını sağlayacaktır. CSS içinde kısa olarak kullanabileceğiniz renk kodlarını, padding gibi değerleri mümkün oldğunda kısa kullanmak faydalı olur. Javascript dosyalarınızı sıkıştırarak daha kısa ve küçük boyutlu dosyalar elde edebilirsiniz.

Loading Facebook Comments ...

Leave a comment

 Characters available