VirtualBox ile İşletim Sistemi Kurulumu

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlerde windows ve linux işletim sistemleri üzerinde rahatlıkla kurup kullanabileceğiniz muadili olan wmware gibi yetenekli üzerine ücretsiz ve açık kaynak olan Virtualbox yazılımını tanıtıp bir işletim sistemi kurulumu ile pekiştirmesini yapacağım. Yeni çıkmış işletim sistemlerini sanal olarak kurup kullanabileceğiniz güzel bir uygulamadır virtualbox. Örneğin Linux kurulu bir bilgisayarda Windows’un yeni bir işletim sistemini merak ettiniz yada windows kurulu bilgisayarda bir unix işletim sistemini kuracak ve denemeler yapacaksınız. İşte virtualbox sanal makine yazılımı ile bu işletim sistemini kurarak deneyebilirsiniz. Windows oldukça çabuk şişen ve hantal yapısıyla kullanıcıları yıldıran yapıya sahip olduğu için sizler daha çok yeni çıkmış Linux dağıtımlarını bu sanal makinada deneyeceksiniz. Bunun için bende Ubuntu 11.04 içinde sanal Makine oluşturarak Suse 11.04 kuracağım. Adım adım resimli bu anlatım sayesinde sizde Virtualbox yardımıyla bir çok dağıtımı kurulum yapmadan deneyebilirsiniz.

Alt bölümden vereceğim linklerle kendi sisteminize göre virtualbox sanallaştırma yazılımını indirip alt bölümde anlatımdan devam ederek sisteminize kurulumu aynı anlatımla gerçekleştirebilirsiniz

Linux Windows ve Mac İşletim Sistemleri İçin İndirme sayfası

https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads

Sistem kurulumunu herhangi bir programın kurulduğu gibi ileri ileri kurabilirsiniz. Ben programı indirip kurduğunuzu varsayarak konumuza devam ediyorum.

Ubuntu Yazılım Merkezinden ”Virtualbox” uygulamasını kurarak işe başlıyoruz.

Daha önceden hazırlanmış dağıtımın CD veya DVD sini yerleştiriyoruz. Virtualbox’u çalıştırıyoruz. Yeni bir işletim sistemi kurulumu için yeniyi seçiyoruz.

Açılan yeni pencerede ileriyi tıklıyoruz.

İleriyi tıklattığınızda karşınıza alttaki ekran yani işletim sistemini seçeceğimiz vede adınız yazacağımız ekran gelir burada seçeneklerden kuracağımız sistem için gerekli seçim işlemleri yapıyoruz.Seçimleri gerçekleştirdikden sonra ileriye tıklıyoruz.

                                            

Daha sonra bellek ekranı yani sanal kurulacak sistemin kullanacağı toplam belek yani ram miktarını seçmeye geldi aslında otomatik bir rakam gelir ancak biz burada biraz daha yükdek bir ram kullanacağız. Ben 1024 mb olarak değiştirdim. Önerilen 512 mb ın kullanacağım programlar için  yetersiz olduğunu düşündüm. Tabi ki bu yapabilmek için bilgisayarınızda yeterince Ram olmalı. Benim kurulum yaptığım bilgisayarımda 4 GB Ram vardı. Bunun için hiç çekinmeden 1 GB Ram kullandım siz kendinize göre bunu düzenleyebilirsiniz.


Rami belirledik ve ileriye tıkladık

Bukısımda önümüze sanal sabit bir disk alanı oluşturmamız için bir pencere geliyor yukarıda gördüğünüz ekran bu ekranda

Create new hard disk = Yeni bir harddisk oluştur

Use existing hard disk = Daha önce hazırlanan bir bölümü harddisk olarak kullan

Seçenekleri var. Daha önceden harddisk oluşturduysanız bu bölümde yükleyebilrisiniz. Yada daha önce kurulmuş bir işletim sisteminide aynı şekilde bu bölümdeki seçenek ve menü altından yükleyebilrisiniz. Takılan arkadaşlar bursa bilgisayar destek ekibi memnuniyet ile yardım edecektir. Biz yeni bir harddisk kurulumu ile devam ediyoruz.

Create new hard disk bölümünü seçiyoruz ve yeni bir bölüm oluşturuyoruz ve ileriye tıklıyoruz.

Gelen yukarıdaki ekranda ileriye tıklıyoruz. ve Alattaki ekran geliyor önümüze.

Sıra geldi ne kadar disk alanı ayıracağımıza. Bunun için disk alanı belirtmemiz gerekli.

Bu bölümde önümüze iki seçenek gelecek unları sizlere açıklamak istiyorum.

Dinamik olarak genişleyen kalıp= Bu tip bir harddisk doldukça genişleyerek alanı bu şekilde kullanacaktır. Bu biraz disk performansı yönü ile eski harddiskler ide tipliler için performans sorunu oluşturabiliyor. Ben ide üzerine kurulum yaparsam genelde bunu tercih etmem.

Sabit boyutlu depolama = Sabit bir boyut belirliyoruz bukalıbın genişleme veya alanınının değiştirilme şansı yoktur.

Biz bu bölümde sabit boyutlu depolamayı seçerek ileriye basıyoruz.

Yeni bölümde ben sistemin kurulum için öngördüğü kadar bir disk alanı tercih ettim .Ayırdığım alan 8 GB. Bu alan işletim sisteminizin kurulu olduğu alandan kesilecek. Buna göre dengeli bir alan ayırmanız sizin için iyi olacaktır.

Ayırdığımız disk alanı oluşturuluyor. Dilerseniz bu bölümde konum bölümünü kullanarak disk alanı için kullanacağınız yeri kendinizde belirleyebilrisiniz. Bu bölümde bilmeniz gereken şey iki bölümlü bir harddisk tercih ettiyseniz ikinci bölüme kurulum yapacaksanız bu bölümden yer belirleyebilrisiniz. Seçimi yaptıktan sonra ileriye tıklıyorsunuz.

Bu bölümde bilgi ekranı önümüze gelir biz bu ekranda bitire tıklıyrouz.

Bitir’e tıkladıkdan sonra alt bölümdeki biçimlendirme ekranı önünüze gelip kullanacağınız alan için gerekli biçimlendirmeleri yapar. Bir süre bekliyorsunuz. Ortalama bir bilgisayarın hızına göre 2 ila 5 dakika arası biçimlendirme sürecektir.


Disk oluşumu sonrası yeniden bitir’e basıyoruz  ve Virtualbox’a dönüyoruz. Bu aşamada Suse kurulumu için gerekli ayarları yaptık şimdi kuruluma geçeceğiz.

Bbir kaç düzenleme yapmak için ”Ayarlar” bölümüne  giriyoruz.

Ben bu bölümde  sabit olan ekran kartı boyutunun yeteceğini size söyleyebilrim ortalama 12 mb bir değer gelir ve işletims istemini çalıştırmak ve Kurcalamak için gayet yeterli bir değerdir. Dİlerseniz daha sonra girerek buradan gerkeli şekilde değişiklik yapabilrisiniz. Şimdi bu ekranda ben yinede size göstermek için ekran kartımın ”video memory” kısmını 128 mb ‘a kadar çıkarıp 3D hızladırmayı aktifleştirdim. EKran boyutunuzu dahada artırmak isterseniz. Bu bölümde monitör count kısmını sonuna kadar getirerek istediğinzi boyutu verebilrisiniz. Monitör count şu işe yarıyor aslen birden fazla monitör bağladığınızda programa bağladığınız ekranların ekran değerlerini yönetiyor verdiğiniz sayı 8 ise 8 monitör başına belirlediğiniz ram’i veya 8 seçer tek bağlarsanız tek monitörde seçtiğiniz ekran kartı boyutunu kullanırsınız. Bu bölümde gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra tamam’a basarak bu pencereyi kapatıyoruz. Daha sonra ana ekranda

”Başlat” butonuna basarak suse kuruluma başlıyoruz. Böylece Virtualbox’da kuracağım işletim sistemi için bütün ayarları tamamlamış oldum ve kurulumu başlattım. Kurulum başmadan önce önünüze ekran seçenekleri gelir. Bu bölümde ilk çalıştırma sihirbazı yeni kurulum yaptıysanız sizi karşılar. İleri diyoruz ve bu ekrandan geçiyoruz.

EkranGoruntusu

Yeni gelen sayfa ile virtualbox bize ne ile kurulum yapacağımıza dair soru sorar bu bölümde bilgisayarınıza bağlı cd sürücünüzü otomatik olarak görücektir yok siz bir iso kalıp ile kurulum veya flash dik ile kurulum yapacaksanız hemen sekme yanında ufak bir sçeenek göreceksiniz oradan iso veya flash diskinizi tanıtabilirsiniz ben disk üzeri kurulumla ileriyi seçiyorum.

İşte arkadaşlar bu bölüme kadar geldiyseniz bu bölümden sonra sanal makina üzerinde  dilediğiniz işletim sistemini kuraiblirsiniz demektir.

Loading Facebook Comments ...

Leave a comment

 Characters available