VDS ve VPS ile Sanal Sunucu

Gerekli açıklamaları yaparak konumuza başlayalım,

VDS :

Wmvare ve xen gibi yazılımlarla sanallaştırma sistemine denir. Neden adı VDS? çünkü ana sunucudan bağımsız biçimde işletim sistemi çalışır.. Bu nedemek? Şu demek sunucuya istediğiniz sistemi kurar ve istediğiniz gibi çekirdek güncellemesi yapabilirsiniz ama tek kötü yanı işletim sistemi ile ilgili yük tamamen sanal sunucuya ayrılan kaynaklardan gider bu nedenle yavaş çalışır.

VPS :

Openvz tabanlı sistemleri örnek gösterirsek (virtuozzo, hyperwm) ana sistem çekirdeğini kullanarak çalışan sanal sunuculardır.. VDS ye göre swap yoktur ve ana sistem neyse açılan VPS’lerde o sistemde olmak zorundadır.. Ancak bu sistem sayesinde VPS olan sunuculara sistem yükü binmez çok daha rahat hızlı çalıştır.. ama.. ana sistem neyse işletim sistemi o olur ve bir çok ayarlama kısıtlıdır. (kernel güncellemesi yapamazsın mesela)

Dedicated :

Kiralık sunucu demektir Sanal olmayan fiziksel bir sunucudur. Bu nedenle ana sistemi yani fiziksel sunucuyu kimse ile paylaşmadığınız için daha performanslı ve stabil çalışır. Çeşitli bölümleme programları kullanarak üzerinde vps’ler yada vds’ler oluşturabilirsiniz.Yani paylaştırabilir dilerseniz oyun sunucu olarak kullanabilir yada diğer aklınıza gelebilecek bütün işleriniz için kullanabilirsiniz.

Eğer ben bu işe kafayordum arkadaş ben satmak istiyorum derseniz ortalama 1 milyar ila 1500 lira arası server yıllık kirasını gözden çıkartmakla + ücretli panel kullanacaksanız yıllık panel ücreti /ücretsiz olanlarıda var elbet) bölme yazılımı kullanacaksanız yıllık lisans ücreti (ücretsizi var elbet) ortalma ücretli kaliteli bir satış işine girmek için 2000 tl ile 2500 tl arası bir meblaya ihtiyacınız olacaktır. Çevrenizdeki dedicated vps yada vds satan yada hosting satanları bu tutar üzerinden değerlendirirseniz sizin için daha iyi olacaktır.

Unutmadan söylemek isterim bazı arkadaşlar çok merak ediyorlar bir server üzerinede kaç site barınabilir diye tamamen kullanılan site scriptlerinin yükleri ile doğru orantılıdır yani bu olayda kimse size şukadar kesin çalışır diyemez çünkü bilmeniz gereken şey şuki bugün script yeni açtığınızda 10 kiş giriyorsa ve az sorgu yapılıyorsa yük oluşmayacaktır lakin ileride siteye giren sayısı fazlalaştıkça yük oluşucak ve sunucunuz size yetmeyecek kıvama gelecektir . Buyüzden diyorlar bazıları 1000 hesap çalışır diye kimse kimseyi kandırmasın gerek yok.

Bu arada unutmadan küçük bir ilave virtuozzo ile bölünmüş bir vds üzerinden tekrar bölümleme programları ile bölümleme yapabilirsiniz ancak vps üzerinde bu işlem yapılamamaktadır.

Loading Facebook Comments ...

Leave a comment

 Characters available