Meta Tag Nedir Nasıl Kullanılır

Merhaba arkadaşlar bu makelemde sizlerle meta tagların genel özellikleri ve yapısına dair çeşitli örnekler verirken işinize yarayacak belkide hiç duymadığınızörnekleri sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Meta tag’lar HTML kodunuzun HEAD bölümüne yerleştirilmiş bilgi etiketleridir.
Arama motorlarına site ve içeriği hakkında bilgi sunar. Her ne kadar günümüzdeki arama motorlarının çoğu meta tag’lardaki bilgileri dikkate almayıp site içeriğini kendi tekniklerine göre indeksleseler de hala bu tag’lardan bazıları işlevlerini yerine getirebilmektedir.
Sitenizin arama motorlarınca doğru bir şekilde gösterimi için bazı Meta tag’ları kullanmakta fayda vardır. Burada sıklıkla kullanılan meta tag’ları ve onları site kodu içerisine nasıl yerleştirebileceğinizi aktarmaya çalışacağım.
Title

Aslında bu bir meta tag değildir. Ama arama motorlarında sitenizin görünüşü ile ilgili olması yanı sıra tarayıcıların buraya yerleştireceğiniz ifadeyi pencerenin başlığında ve sayfa sık kullanılanlara eklenmek istenildiğinde kullanmaları nedeni ile önemli. Gerçekte bir HTML kodu olan ve etiketleri arasına sayfa başlığınız açıklayıcı biçimde yazmanız gerekiyor. Bu kodu ayrıca oluşturmanıza gerek yok, zaten her sayfada bulunuyor.
Description

Adından da anlaşılacağı üzere site içeriğinin tanımı için kullanılmaktadır. XYZ yerine sitenizin tanımını yerleştiriyorsunuz. Güncel arama motorları hala bu kısmı gözden geçirmektedirler.
Keywords

Bu meta tag site indekslenirken hangi anahtar kelimelerin kullanıldığını belirtmek için kullanılmaktadır.
Robots

Bu tag, arama motorlarına site içeriği ile karşılaştıklarında nasıl davranmaları gerektiğini anlatır. ”index” sayfanın indekslenip indekslenmeyeceğine karar verilmesini sağlarken, ”follow” sayfadaki linklerin takip edilip edilmeyeceğini belirtir. İndeksleme için seçenekler index (indeksle) ve noindex (indeksleme). Linklerin izinin sürülmesi ile ilgili seçenekler de follow (takip et), nofollow (takip etme) şeklinde. Bu tag özellikle indekslenmesini istemediğiniz bir sayfa varsa önem kazanıyor, çünkü robotlar sadece noindex değerini dikkate alıyorlar ve bu değer yoksa öntanımlı olarak siteyi indeksleyip linkleri de takip ediyorlar. Web sitenizdeki bir sayfanın indekslenmesini istemiyorsanız o sayfaya:

Şeklinde bir tag yerleştirmeniz bunu sağlar. Seçeneklerden sadece birer tanesi kullanılabilir. Örneğin;

dikkate alınmaz. Bu kodun alternatifi ise robots.txt dosyası kullanmaktır.
Content-Type

Bu tag girilmezse öntanımlı olarak site içeriği ISO-8859-1 gibi düşünülür. Muhtemelen Türkçe bir içeriğiniz olacağına göre bunu UTF-8 olarak almak en iyisidir.
MSSmarttagsPreventParsing

Microsoft tabanlı programların siteyi indekslerken akıllı tag’lar oluşturmalarını engellemek için konulur. Gerçi Microsoft’a göre bu proje sonlandırıldı ama yine de bu tag bazı sitelerde (örneğin; Blogger ile hayat bulan tüm bloglar) öntanımlı olarak bulunur.
Generator

Site içeriğinin (HTML kodunun) hangi yazılım ile oluşturulduğu hakkında bilgi verir. Bu yazılımların popülerliği hakkında pazar araştırması oluşturmak için ortaya çıkarıldığı düşünülmektedir. Blogger’da öntanımlı meta bilgisi içerisinde MSSmarttagsPreventParsing ile birlikte mutlaka bulunr.
Refresh

Bu tag’da bulunduğu sayfanın “X” saniyede tarayıcı tarafından yenilenmesini sağlar. Eğer saniye ifadesinin yanında bir url verilirse bu kez tarayıcı belirtilen saniye sonunda sayfayı o url’ye yönlendirir. Örneğin;

Loading Facebook Comments ...

Leave a comment

 Characters available