Server Şirketlerinin Özellikleri

Hazırlayacağınız web sitesinin gereksinimlerini belirleyip, bu iş için ayırmayı düşündüğünüz bütçeye karar verdikten sonra, sıra web hosting firmaları arasında tercih yapmaya gelir. Firma seçimi konusunda dikkat etmeniz gereken başlıca noktalar şunlardır:

1) Seçtiğiniz firmalar hakkında araştırma yapın: Amacınıza uygun hosting paketi sunan firmalar hakkında yazılmış yorumları, yapılmış değerlendirmeleri okuyun. Örneğin Google’da ve webmasterların yoğun olarak ziyaret ettiği forumlarda arama yaparak çeşitli yorumlara ulaşabilirsiniz. Ancak bunu yaparken her okuduğunuza da inanmayın. Bazı yorumlar firma tarafından veya rakipleri tarafından yazılmış reklam ya da karalama amaçlı yorumlar olabilir.

2) Firmanın referanslarına bakın: Firmanın web sitesindeki referansların sayısına, niteliklerine, önemlerine gözatın. Eğer yapabilirseniz daha geniş yorum almak için referanslarda bulunan bir kaç sitenin yöneticisine mail atarak hosting firmalarından memnun olup olmadıklarını, teknik desteğin hızlı ve yeterli olup olmadığını sorun.

3) Firmanın müşterilerine sunduğu teknik destek: Bir firmanın teknik desteğini ölçmenin en kolay yolu, e-posta yollayarak onları test etmektir. Göndereceğiniz E-postanızda cevabı sitede yazıyor olsa bile teknik konularda sorular sorun ve uzun tutmaya özen gösterin. Gönderilen cevapta sorularınıza itinayla mı yoksa baştan savma mı gönderilmiş inceleyin. Eğer telefon veya msn desteği veriyorlarsa o yolları da kullanarak teknik desteklerini her yoldan test edin.

4) Firmanın sipariş sırasında size onaylattığı hizmet sözleşmesi: Eğer şirketin hizmet sözleşmesi yoksa, tercih etmeyin. Çünkü Hizmet sözleşmesi, anlaşmazlık durumunda geçerli yasal belgedir. Hizmet sözleşmelerindeki maddelerde sitede yer almamış maddeler olabilir. Bu nedenle dikkatle okuyup paketlerde size vaad edilen özelliklerin hizmet sözleşmesine nasıl yansıtıldığını inceleyin. Bazen sınırsız olarak belirtilen özelliklerin okuduğunuz sözleşmede sınırlandırıldığını görebilirsiniz.

5) Firma gerçek mi – sanal mı kontrol edin: Firmanın sanal ya da gerçek olduğunu, e-posta yoluyla öğrenebilirsiniz. Göndereceğiniz e-posta da ticaret odasına kayıtlı olup olmadıklarını sorun ve bu bilgileri talep edin. Bir çok amatör firma web hosting işini şirketleşmeden yapmakta, herhangi bir sorun durumunda ortadan yok olmaktadır. Şirketleşmiş firmalarda ise böyle bir sorunla kolay kolay karşılaşmazsınız.

6) Firmanın ofis adresini ve telefon numarasını isteyin: Gelişebilecek her ihtimale karşı firmadan adres ve telefon bilgilerini alın. Eğer imkanınız varsa verdikleri adrese giderek veya telefonla onlara ulaşarak doğruluğunu kontrol edin.

7) Para iade garantisi olan firmaları tercih edin: Bazı firmalar memnun kalmayan müşterileri için 15 gün veya 30 gün süreli para iade garantisi sunar. Bu garantiyi sunan firmalardan hizmet almanız, fikrinizi değiştirmeniz durumunda paranızı geri alma olanağı sağlayacağı için yararlı olacaktır. Firma para iade garantisi yerine ücretsiz deneme hesabı sunuyorsa, bu fırsatı da değerlendirebilirsiniz.

8) Yurtdışından hosting alırken inceleme sitelerini kontrol edin. Hizmet alacağınız yer hakkında bilgi edinin.

Bandwith veya Bant Genişliği Nedir

Disk alanı: Sitenizin alan boyutu (sunucunun kaç megabayt olduğu) elbette ihtiyaçlarınız ve paranız ölçüsünde değişiklik gösterir. Geniş kapsamlı ve içeriği fazla bir site düşünüyorsanız, sitenize alacağınız alanın boyutunun da büyük olması gerekir. Sitenizde bol resim, müzik, flash kullanmayı planlıyorsanız site alanının büyük olmasına özen gösteriniz. Sitenizde e-mail hizmeti verecekseniz, bu hizmetin de oldukça fazla yer anlamına geldiğini unutmayın.

Genelde kişisel sayfalar için (resim, müzik, video, e-mail hizmeti barındırmayan) 5-25 MB, küçük kurum ve kuruluşlar için 50-250 MB, Büyük kurum ve servisler içinse 250 MB üzeri bir alan almanız önerilir.

Bandwith: Bant genişliği, kısaca aylık veri transfer limitiniz anlamına gelir. Gelen ziyaretçilerin istekleri ve web sitesi üzerinde yapılan işlemler sonucunda ağ üzerinden giden ve gelen elektronik data miktarı genelde Dedicated Hosting türü dışında sınırlıdır. Okurlar adres satırına bir site adresi girdiklerinde tarayıcı sunucudan o sitenin ilgili sayfasını ister ve sunucu ile okurun tarayıcısı arasında bir veri iletişimi olur. Web sitenizin ne kadar çok ziyaretçisi olursa o kadar çok bant genişliğine ihtiyacınız olacaktır.

Her ay 20,000 kişi tarafından ziyaret edilen 50 kilobyte’lık bir web sayfası, aylık bir gigabyte’lık trafik anlamına gelir. (50,000 bytes x 20,000 hit = 1 milyar byte veya 1 gigabyte). Sunucuyu alacağınız firmanın size sunduğu aylık bant genişliği ve bunun aşılması durumunda ne olacağı konularını mutlaka öğreniniz.

Virtual Hosting Sanal Sunucu Nedir

Virtual Hosting nedir: Bir web sunucusunun sahip olduğu kaynaklarının paylaştırılarak bünyesinde birden çok sunucu oluşturulması; Alan, hafıza ve bağlantının bölümlere ayrılarak, her bölümün birbirinden bağımsız çalışmasına Virtual Hosting denir. Virtual Hosting, az sayıda kişinin kullanımına açılmış olmalıdır. Ayrıca kullanıcılara tekil sunuculardaki yetkiler (root erişim) verimiş olmalıdır. Böylelikle kullanıcı sunucu üzerinde çok daha fazla kontrol imkanına sahiptir.

Co Location Hosting Nedir

Co-location Hosting nedir: Bir web sunucusunu yüksek hızda internet erişimi, güvenlik, yedekleme ve teknik destek gibi hizmetleri sağlayabilecek bir Network Operasyon Merkezinde barındırmaktır. Yani kendinize ait sunucuyu internet bağlantısının sürekli olduğu, elektrik kesintilerine uğramayacağı ve soğutma hizmetinin verildiği özel odalarda barındırmak üzere hazırlanmış özel yerlerde tutma işlemidir. Bu özel merkezlerde barındırmak için bir ücret vermeniz gerekir. İşletim sistemi, donanımı ve tüm diğer ayrıntıları kontrol etmek tamamiyle sunucu sahibinin yükümlülüğündedir. Genelde Co-location sunucuya erişim internet üzerinden bir kontrol paneli sayesinde sağlanır.

VirtualBox ile İşletim Sistemi Kurulumu

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlerde windows ve linux işletim sistemleri üzerinde rahatlıkla kurup kullanabileceğiniz muadili olan wmware gibi yetenekli üzerine ücretsiz ve açık kaynak olan Virtualbox yazılımını tanıtıp bir işletim sistemi kurulumu ile pekiştirmesini yapacağım. Yeni çıkmış işletim sistemlerini sanal olarak kurup kullanabileceğiniz güzel bir uygulamadır virtualbox. Örneğin Linux kurulu bir bilgisayarda Windows’un yeni bir işletim sistemini merak ettiniz yada windows kurulu bilgisayarda bir unix işletim sistemini kuracak ve denemeler yapacaksınız. İşte virtualbox sanal makine yazılımı ile bu işletim sistemini kurarak deneyebilirsiniz. Windows oldukça çabuk şişen ve hantal yapısıyla kullanıcıları yıldıran yapıya sahip olduğu için sizler daha çok yeni çıkmış Linux dağıtımlarını bu sanal makinada deneyeceksiniz. Bunun için bende Ubuntu 11.04 içinde sanal Makine oluşturarak Suse 11.04 kuracağım. Adım adım resimli bu anlatım sayesinde sizde Virtualbox yardımıyla bir çok dağıtımı kurulum yapmadan deneyebilirsiniz.

Alt bölümden vereceğim linklerle kendi sisteminize göre virtualbox sanallaştırma yazılımını indirip alt bölümde anlatımdan devam ederek sisteminize kurulumu aynı anlatımla gerçekleştirebilirsiniz

Linux Windows ve Mac İşletim Sistemleri İçin İndirme sayfası

https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads

Sistem kurulumunu herhangi bir programın kurulduğu gibi ileri ileri kurabilirsiniz. Ben programı indirip kurduğunuzu varsayarak konumuza devam ediyorum.

Ubuntu Yazılım Merkezinden ”Virtualbox” uygulamasını kurarak işe başlıyoruz.

Daha önceden hazırlanmış dağıtımın CD veya DVD sini yerleştiriyoruz. Virtualbox’u çalıştırıyoruz. Yeni bir işletim sistemi kurulumu için yeniyi seçiyoruz.

Açılan yeni pencerede ileriyi tıklıyoruz.

İleriyi tıklattığınızda karşınıza alttaki ekran yani işletim sistemini seçeceğimiz vede adınız yazacağımız ekran gelir burada seçeneklerden kuracağımız sistem için gerekli seçim işlemleri yapıyoruz.Seçimleri gerçekleştirdikden sonra ileriye tıklıyoruz.

                                            

Daha sonra bellek ekranı yani sanal kurulacak sistemin kullanacağı toplam belek yani ram miktarını seçmeye geldi aslında otomatik bir rakam gelir ancak biz burada biraz daha yükdek bir ram kullanacağız. Ben 1024 mb olarak değiştirdim. Önerilen 512 mb ın kullanacağım programlar için  yetersiz olduğunu düşündüm. Tabi ki bu yapabilmek için bilgisayarınızda yeterince Ram olmalı. Benim kurulum yaptığım bilgisayarımda 4 GB Ram vardı. Bunun için hiç çekinmeden 1 GB Ram kullandım siz kendinize göre bunu düzenleyebilirsiniz.


Rami belirledik ve ileriye tıkladık

Bukısımda önümüze sanal sabit bir disk alanı oluşturmamız için bir pencere geliyor yukarıda gördüğünüz ekran bu ekranda

Create new hard disk = Yeni bir harddisk oluştur

Use existing hard disk = Daha önce hazırlanan bir bölümü harddisk olarak kullan

Seçenekleri var. Daha önceden harddisk oluşturduysanız bu bölümde yükleyebilrisiniz. Yada daha önce kurulmuş bir işletim sisteminide aynı şekilde bu bölümdeki seçenek ve menü altından yükleyebilrisiniz. Takılan arkadaşlar bursa bilgisayar destek ekibi memnuniyet ile yardım edecektir. Biz yeni bir harddisk kurulumu ile devam ediyoruz.

Create new hard disk bölümünü seçiyoruz ve yeni bir bölüm oluşturuyoruz ve ileriye tıklıyoruz.

Gelen yukarıdaki ekranda ileriye tıklıyoruz. ve Alattaki ekran geliyor önümüze.

Sıra geldi ne kadar disk alanı ayıracağımıza. Bunun için disk alanı belirtmemiz gerekli.

Bu bölümde önümüze iki seçenek gelecek unları sizlere açıklamak istiyorum.

Dinamik olarak genişleyen kalıp= Bu tip bir harddisk doldukça genişleyerek alanı bu şekilde kullanacaktır. Bu biraz disk performansı yönü ile eski harddiskler ide tipliler için performans sorunu oluşturabiliyor. Ben ide üzerine kurulum yaparsam genelde bunu tercih etmem.

Sabit boyutlu depolama = Sabit bir boyut belirliyoruz bukalıbın genişleme veya alanınının değiştirilme şansı yoktur.

Biz bu bölümde sabit boyutlu depolamayı seçerek ileriye basıyoruz.

Yeni bölümde ben sistemin kurulum için öngördüğü kadar bir disk alanı tercih ettim .Ayırdığım alan 8 GB. Bu alan işletim sisteminizin kurulu olduğu alandan kesilecek. Buna göre dengeli bir alan ayırmanız sizin için iyi olacaktır.

Ayırdığımız disk alanı oluşturuluyor. Dilerseniz bu bölümde konum bölümünü kullanarak disk alanı için kullanacağınız yeri kendinizde belirleyebilrisiniz. Bu bölümde bilmeniz gereken şey iki bölümlü bir harddisk tercih ettiyseniz ikinci bölüme kurulum yapacaksanız bu bölümden yer belirleyebilrisiniz. Seçimi yaptıktan sonra ileriye tıklıyorsunuz.

Bu bölümde bilgi ekranı önümüze gelir biz bu ekranda bitire tıklıyrouz.

Bitir’e tıkladıkdan sonra alt bölümdeki biçimlendirme ekranı önünüze gelip kullanacağınız alan için gerekli biçimlendirmeleri yapar. Bir süre bekliyorsunuz. Ortalama bir bilgisayarın hızına göre 2 ila 5 dakika arası biçimlendirme sürecektir.


Disk oluşumu sonrası yeniden bitir’e basıyoruz  ve Virtualbox’a dönüyoruz. Bu aşamada Suse kurulumu için gerekli ayarları yaptık şimdi kuruluma geçeceğiz.

Bbir kaç düzenleme yapmak için ”Ayarlar” bölümüne  giriyoruz.

Ben bu bölümde  sabit olan ekran kartı boyutunun yeteceğini size söyleyebilrim ortalama 12 mb bir değer gelir ve işletims istemini çalıştırmak ve Kurcalamak için gayet yeterli bir değerdir. Dİlerseniz daha sonra girerek buradan gerkeli şekilde değişiklik yapabilrisiniz. Şimdi bu ekranda ben yinede size göstermek için ekran kartımın ”video memory” kısmını 128 mb ‘a kadar çıkarıp 3D hızladırmayı aktifleştirdim. EKran boyutunuzu dahada artırmak isterseniz. Bu bölümde monitör count kısmını sonuna kadar getirerek istediğinzi boyutu verebilrisiniz. Monitör count şu işe yarıyor aslen birden fazla monitör bağladığınızda programa bağladığınız ekranların ekran değerlerini yönetiyor verdiğiniz sayı 8 ise 8 monitör başına belirlediğiniz ram’i veya 8 seçer tek bağlarsanız tek monitörde seçtiğiniz ekran kartı boyutunu kullanırsınız. Bu bölümde gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra tamam’a basarak bu pencereyi kapatıyoruz. Daha sonra ana ekranda

”Başlat” butonuna basarak suse kuruluma başlıyoruz. Böylece Virtualbox’da kuracağım işletim sistemi için bütün ayarları tamamlamış oldum ve kurulumu başlattım. Kurulum başmadan önce önünüze ekran seçenekleri gelir. Bu bölümde ilk çalıştırma sihirbazı yeni kurulum yaptıysanız sizi karşılar. İleri diyoruz ve bu ekrandan geçiyoruz.

EkranGoruntusu

Yeni gelen sayfa ile virtualbox bize ne ile kurulum yapacağımıza dair soru sorar bu bölümde bilgisayarınıza bağlı cd sürücünüzü otomatik olarak görücektir yok siz bir iso kalıp ile kurulum veya flash dik ile kurulum yapacaksanız hemen sekme yanında ufak bir sçeenek göreceksiniz oradan iso veya flash diskinizi tanıtabilirsiniz ben disk üzeri kurulumla ileriyi seçiyorum.

İşte arkadaşlar bu bölüme kadar geldiyseniz bu bölümden sonra sanal makina üzerinde  dilediğiniz işletim sistemini kuraiblirsiniz demektir.