EasyBCD Yardımı İle Linux ve Windows İşletim Sistemleri Nasıl Beraber Kurulur.

Merhaba dostlar bu konumuzda linux ile windows işletim sistemlerini bir arada nasıl çalıştıracağınıza dair kısa bir makale hazırlamayı uygun gördüm.

EasyBCD windows işletim sistemleri üzerinde çalıştırılarak sistem çalışırken boot bölümünü kolay arayüzü sayesinde yeniden düzenlememiz için bize yardımcı olan kullanışlı bir program.

Öncelikle programımızı indirelim. program ücretsiz olduğu için herhangi bir ödeme yapmadan direk kullanabiliyorsunuz açılan sayfada mail adresi istiyor şuan kontrol ettiğimde mail adresi yazmadan indirme işlemi başlıyor eğer siz indireceğiniz zaman herhangi bir prosedür farklı olurda inmez ise mail adresinizi yazıp öyle indirmeyi denersiniz.

Bağlantımız.

http://neosmart.net/download.php?id=1

Kurulum için bilmeyen arkadaşlara uzun uzun anlatmak videolu bir görsel hazırlamak isterdim ancak malesef zamanım çok kısıtlı bu yüzden daha ziyade açıklama yapmak istedim bu yüzden bir youtube videosu ile pekiştirmek istedim dilerim anlaşılır olur.

Videoda pogramın kurulumuna kadar var siz yeni versyonu indireceğiniz için programa bir ek geldiğini göreceksiniz

program kurulduktan sonra windows 7 veya wista üzerinde kesinlikle yönetici ayrıcalıkları ile çalıştırmanızı tavsiye ederim xp ve türevlerinde farketmeyecektir.Programı açtığımızda kısa yoldan direk

alt bölümdeki 2 .resmimizde ise sizinde görecğeiniz gibi linux bölümü aktif olarak gözükmektedir.

alt bölümdeki 3.resmimizde ise menünün açık olduğunuz görüceksiniz.

işte bu açık olan menünün hemen altında seçeceğiniz işletim sisteminin adını yazacağınız bir bölüm bulunmaktadır. bu bölüme boot edeceğiniz ikinci işletim sisteminn adını yazıyorsunuz böylece boot ekranında buraya yazdığınız isimle boot yazısı çıkıyor.

açık olan sekmede iki adet bölüm göreceksiniz

1.si grub (legacy)

2.si ise grub 2 dir.

bunlardan birinci bölümde boot özelliğini kendiniz seçmekte ve ayarlamaktasınız. Örnein wndows ile ubuntuyu yada fedorayı yada centos’u veya arch gibi türevleri beraber kullanmanız için boot yapabilir.

İkinci bölümde ise debian yada pardüs gibi türevleri boot yapmak için kullanaiblirsiniz ikinci bölümün özelliği boot edilecek linux türevini otomatik olarak saptayıp kendisi bulmaktadır. Otomatik olduğu için sizden herhangi bir disk bölümü seçimi istememektedir.

1.bölümdeki grub legacy’i seçerseniz disk bölümünü kendiniz göstermeniz gerekecektir bunuda drive yazan yerden yapabilirsiniz disk bölümünü seçtikten sonra ADD ENTERY Yani girişi ekle bölümünden boot’umuzu ekliyoruz.

EDİT BOOT MENU BÖLÜMÜ

Boot böloümünden eklediğimiz sistemlerin hangisinin varsayılan olark seçilmesini istiyorsak onuda alt bölümde göreceğiniz resimdeki oklar yardımı ile seçip yukarı aşşaı alarak ve varsayılan olarka hangisi ilk 10 saniye içinde dokunamadığımızda açılmasını istiyorsan onun kutusunu tikliyoruz ve bütününü seçtikten sonra yukarı aşşağı oklar ile yer değiştirebiliyoruz. 10 second yazan bölüm ise boot açılış süresidir aslında bu süre gayet yeterldir boot menüsünün hızına yetişemiyorum hemen otomatik karar veriyor diyorsanız süreyi uzatabilirsiniz.

Bu işlemlerden sonra yaptığımzı değişikliği alt bölümdeki Save Setings bölümünden kayıt ediyoruz.

Ve sıra geldi yaptığımız işlemleri boot dosyamıza yazdırmaya

bu bölümde göreceğiniz partititon yazılı bölüm sizin boot bölümüz olarak gelecektir eğerki boot bölümünüz farklı biyerde olduğunu düşünüyorsanız değiştireiblirsiniz ancak bilmiyorsanız oynamayın çünkü orası fix gelir yani doğrdur olan yerdir.

Ancak farklı bir bölüm üzerinden boot geröekleşsin diyorsanız diski dğeiştirdikten sonra İNSTALL BCD BUTONUNA BASABİLİRSİNİZ. Bu işlem risk içereceği için tavsiye edilmemektedir. Bilmede yapacğaınız işlemlerden dolayı veri kaybına uğrayabilrisiniz.

Mbrkaydımızı windows xp üzerine yapıyorsak seçeneklerde göreceğinzi gibi bölümden xp seçeneğini seçebiliyorsuz aksi halde windows 7 veya vistaya göre kayıt gerçekleştirecektir.

Bütün işlemleri tamamladığımıza göre sıra geldi WRİTE MBR YAZILIR YERE BASMAYA VE BU BÖLÜME BASTIĞINIZDA PROGRAM KAYIT ETMİŞ DEMEKTİR. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda boot menüsü görünecektir kolay gelsin. Takılan olursa belirtsin yardımcı oluruz.

Loading Facebook Comments ...

Leave a comment

 Characters available