DDOS Saldırısı Nedir ? Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

DOS-DDOS günümüzde en yaygın olarak telafuz edilen , virus bulastirilmis asker bilgisayarlardan oluşan bir bilgisayar
ordusu tarafindan , hedef web siteye tcp/ip protokolu kullanilarak , web sunucunun kaldiramayacağı ve kapasitesinin
yetmeyeceği derecede istekde ve trafik selinde bulunmasıdır

DDOS saldırılarını ana dallar olarak çeşitlendirirsek ;

-SYN
-UDP
-ICMP
-HTTP GET/POST

Parasal açıdan gelişen internet çağı beraberinde , küçük ve orta ölçekte webmaster’lar ile büyük ölçekte firmalar arasında rekabetide beraberinde getirmiştir. Bu rekabet ile birlikte illegal faaliyetlere bulunan Hacker yada Lamer diye tabir edilen bir takım kişilerce (internet dünyasinda botnetci” diye daha çok tabir edilen) web sitelerine DDOS saldırıları düzenlemektedir.

DDOS saldırılarının sebeblerini biz 3 ana başlık altında topladık buna göre

1-Herhangi bir kelimede Google , Yahoo gibi arama motorlarına ilk sayfalarda çıkan sitelerin erisimlerini durdurarak onların yer kaybetmesini sağlamak ve kendi web sitesinin değer kazanmasını sağlamaktır.

2-E-ticaret sektöründe çalışan yüksek cirolu şirketler , Google gibi aramotorlarına ürün satışlarında odak kelimelere reklamlar vermektedir , aynı ürün üzerine çalışan rakip firmalar reklam maliyetlerinin yükselmemesi ve cirolarının düşmemesi icin bu tarz servis saldırılarına başvurabilmektedir.

3-Botnetci olarak tabir edilen internet korsanları , e-ticaret şirketlerinden yada yüksek ziyaretcisi olan web sayfalarından link , banner reklam , yada para isteyerek , bir nevi sanal haraca bağlamaya çalışmakta bu doğrultuda saldırılar uygulayabilmektedir.Tabiki bu saldıralardan kurtulma yoluna hepimiz sahibiz bu saldıraları durduracak k yönlemleri diğer makalelerimde ayrıntılı olarak açıklamaya çalışacağım.

DDoS atakları servis sağlayıcılarının korkulu rüyalarından biridir. DDoS tipi saldırılar özellikle büyük firmaların bu tür saldırılardan etkilenmesi DDoS adını ön plana çıkardı. Bu türden ilk saldırılar Avustralya ve Avrupada meydana geldi, fakat bu ataklarla ilgili kayda geçen ilk saldırı Minnesota Üniversitesine karşı yapılan saldırılardır (17 Ağustos 1999 ). Daha sonra saldırılar gitgide artmaya başladı. Yapılan çeşitli araştırmalar DDoS türü saldırılarda artma gözlenmiştir.
DoS ve DDoS atakları özellikle 2001 yılında online ticaret kuruluşlarına yapıldığı görülmektedir. Vnunet (www.vnunet.com ) haberlerinde, internet kullanıcıları ve e-ticaret site yöneticileri bu tür saldırılara karşı uyarmıştı. Internet Security Systems (ISS ) yüzlerce bilgisayara zombi adı verilen ajanların yüklendiğini belirten haberler yayınlamıştı. Bu küçük ajanlar sayesinde sisteme sızan kimseler, serverlara çok sayıda veri göndererek serverların(sunucu ) çökmesine neden olmaktadır. Bu saldırıdan etkilenen Yahoo, Amazon ve eBay gibi ünlü internet portallarının çökmesine ve milyonlarca dolar zarar uğramasına neden olmuştu. Computer Security Institue (CSI, www.gocsi.org ) anketine katılanlardan bir e-ticaret sitesi sahibi olanların %55’i DDoS saldırılarına maruz kaldıklarını belirttiler. DoS atakları sadece e-ticaret ve web servislerine yapılmamaktadır. Bu saldırılardan routerlar, sanal özel ağlar(VPN ) ve IRC sunucularıda etkilenmektedirler. Bir servis sağlayıcının router’ına yapılacak bir saldırı sonucu network trafiği altüst olabilir ve sonucundada müşterilerinin bağlantıları kopabilir. Daha önce en büyük IRC ağlarından Undernet’in bazı önemli sunucuları DDoS yöntemiyle çökertilmişti. Saldırıda servis sağlayıcılar saniyede yüzlerce MB veri bombardımanına tutulmuştu.
DDoS saldırıları nasıl gerçekleşmektedir?
Atak anında kişi, kendini gizlemek için önceden sızdığı bilgisayarlara ‘zombi’ adı verilen küçük programcıkları yerleştirir. Böylece kendini saklama fırsatı elde eder. Ataklar bu zombiler üzerinden yaparak birden fazla bilgisayarı istediği hedefler üzerine veri bombardımanı yapabilir. Yüzlerce/binlerce bilgisayarlara yerleştirilen zombiler, bilgisayarlara uzaktan kontrol (remote ) imkanı vererek, bu bilgisayarlar üzerinden istedikleri server’a çok sayıda veri göndererek, server’i sistem dışı bırakıyor. Böylece saldırganlar, saldırıları başka insanların bilgisayarları üzerinden gerçekleştirdiği için saptanmaları zor hale gelmektedir.
DDoS yöntemi genel olarak sistemlere belli bir düzen çerçevesinde farklı noktalardan saldırarak server’i hizmet dışına bırakma yoludur. Bir bilgisayar server’a kendi adresini yanlış veren bir veri paketi yolluyor. Server, bilgisayarın verdiği adrese geri bilgi vermek için ulaşmaya çalıştığında adrese ulaşamıyor. Bu esnada server bağlantıyı kapatmadan bir müddet bekliyor. Bu tür bağlantı isteklerinin milyonlarcası server’a yapıldığında server işlemez hale gelmektedir.

‘Zombiler’
DDoS ataklarını gerçekleştirirken yakalanmamak için “zombi” denilen küçük programcıkların kullanıldığından söz etmiştik. Ataklar bu zombiler üzerinden gerçekleştirilerek aynı anda birden fazla bilgisayarın hedeflere yönlendirilmesi sağlanarak, saldırıyı yapan kişinin IP adresininde gizlenmesi sağlanır. Zombiler genellikle güvenliği zayıf olan sistemlere yerleştirilirler. Yani hack’lenen sisteme yerleştirilen zombiler kendi bünyesindeki daemonlar vasıtasıyla belirli bir porttan (1524 tcp, 27665 tcp, 2744 udp, 31335 udp, 33270 tcp ) gelecek olan DDoS isteklerini gerçekleştirirler. Ayrıca daha çok Unix ve Linux tabanlı sistemlerde zombiler kullanılsada Windows tabanlı sistemlerde de zombiler kullanılmaktadır.

DDoS için kullanılan araçlar:
_ Trinoo(Trin00 )
_ The Tribe Flood Network (TFN )
_ Stacheldraht
_ Trinity
_ Shaft
_ Tribe Flood Network 2K (TFN2K )
_ MStream

DDoS ataklarından korunmak için;
Bu ataklar fark edildiğinde atakta bulunan adreslerden gelen bağlantı isteklerinin iptal edilmesi gerekir. Ayriyeten özel yazılım ve donanım kullanılarak saldırıların önüne geçme imkanı vardır. Şirket ve bireysel kullanıcılar, güvenlik politikalarını belirleyerek, müdahale tespit (intrusion detection ) gibi yöntemlere başvurmalı. Ayrıca saldırının başladığı an saldırının merkezi tespit edilerek, o merkezin servis sağlyıcısıyla irtibata geçmek ve erişimi engellemek gerekiyor.

Sisteminizde bir DDoS aracının kurulup kurulmadığını tespit etmek istiyorsanız find_ddos isimli programı kullanabilirsiniz. Bu programı bulabileceğiniz adres:
http://www.nipc.gov/warnings/alerts/1999/find_ddos_v42_linux.tar.Z
Sistemde tespit edebildiği DDoS araçları:
* mstream master
* mstream server
* stacheldraht client
* stacheldraht daemon
* stacheldraht master
* tfn-rush client
* tfn client
* tfn daemon
* tfn2k client
* tfn2k daemon
* trinoo daemon
* trinoo master
Bu programı root yetkisinde çalıştırın.

Eğer sisteminizde DDoS aracı kurulmuşsa aşağıdakine benzer bir çıktı ile karşılaşma olasılığı vardır.

[root@CiLeK find]# ./find_ddos

Logging output to: LOG
Scanning running processes…
Scanning “/tmp”…
Scanning “/”…

/DoS/TFN/tfn: tfn client
/DoS/TFN/tfn-rush: tfn-rush client
/DoS/TFN/td: tfn2k daemon

ALERT: One or more DDOS tools were found on your system.
Please examine LOG and take appropriate action.

Tarama işlemi sonucunda oluşturduğu LOG dosyasında detaylı bilgileri barındırır.
Eğer Windows sistemi altından networkünüzü kontrol etmek istiyorsanız DDoSPing isimli programı kullanabilirsiniz. Bu programı www.foundstone.com adresinde bulabilirsiniz.

Sisteminize yapılan DDoS ataklarına karşı yararlanabileceğiniz programlardan biri ZombieZapper isimli programdır. Programın kaynak kodu aşağıda verilmiştir. Ayrıca programı http://www.razor.bindview.com adresinden indirebilirsiniz.

ZombieZapper, zombie kurulmuş sistemlerden kaynaklanan yoğun trafiğin durdurulması için kullanılmaktadır. Bu programın Trinioo, TFN, Stacheldraht, Trinioo for Windows ve Shaft DDoS araclarına karşı etkili olduğu belirtiliyor. ZombieZapper yazarları network yöneticilerinin bu programı kullanarak kendi network’lerinden veya dışarıdaki bir sistemden kaynaklanan flood saldırılarının tespit edilip, durdurulabileceği belirtilmekte.

/*
* zombie_zapper – distributed dos killer
* written by Simple Nomad
* Requirements: Libnet 1.0 or higher (http://www.packetfactory.net/libnet/ )
* Compilation instructions:

* gcc `libnet-config –defines` -o zz zz.c -lnet
* Tested on RedHat, Slackware, but should work most places that libnet compiles
* and installs properly.
* Suggested usages:
* zz -a 1 -v 192.168.1.1
* (stops trinoo daemon at 192.168.1.1 from flooding, uses verbose mode )
* zz -u 80 -c 192.168.1.0
* (stops trinoo, tfn, stach, troj_trinoo on 192.168.1 network from
* flooding, udp source port of 80 is being used )
* zz -a 5 -m www.whitehouse.gov -s 10.10.10.10 192.168.1.1
* (stops a shaft agent at 192.168.1.1 from flooding www.whitehouse.gov
* using a forged source address of 10.10.10.10 )
* Shouts to my homies on BindView’s RAZOR team for all the help with this!
*/

#include

int timer;

/*
* Based off of icmpquery, chain structs to store host names.
*/
struct hosts
{
char *hostname;
u_long hostaddr;
struct hosts *next;
};

struct hosts *hostnames;
struct hosts *hosttail;

/*
* Build the targets
*/
void build_target(char *host, u_long ip_addr )
{
if (hostnames == NULL )
{
hostnames = (struct hosts * ) malloc(sizeof(*hostnames ) );
if (hostnames == NULL )
{
perror(“hostnames malloc failed” );
exit(-1 );
}
hosttail = hostnames;
}
else
{
hosttail->next = (struct hosts * ) malloc(sizeof(*hostnames ) );
if (hosttail->next == NULL )
{
perror(“hosttail->next malloc failed” );
exit(-1 );
}
hosttail = hosttail->next;
}
hosttail->hostname = strdup(host );
if (hosttail->hostname == NULL )

{
perror(“strdup failed” );
exit(-1 );
}
hosttail->hostaddr = ip_addr;
hosttail->next = NULL;
}

/*

* Build a class C of targets
*/
void build_class_c(u_long dst_ip )
{
int i;
u_long class_c_ips[256];
union
{
struct in_addr addr;
ulong temp_ip;
} ip;

for (i = 0; i < 256; i++ ) { class_c_ips = htonl(dst_ip ) + i; class_c_ips = htonl(class_c_ips ); ip.temp_ip = class_c_ips; build_target(inet_ntoa(ip.addr ),ip.temp_ip ); } } /* * Process the targets, resolve the hosts, set up the chain */ void process_targets(char **hostlist, int verbose ) { int i; u_long tmpaddr; for (i = 0; hostlist; i++ ) { tmpaddr = libnet_name_resolve(hostlist, LIBNET_RESOLVE ); /* * if a "local" hostname is given it could "resolve" to a * broadcast address if the local host is not set up properly, * so we need to make sure we grab it and not send the packet */ if ((tmpaddr == 0xffffffff ) || (tmpaddr == -1 ) ) { if (verbose ) printf("%s not resolvedn",hostlist ); continue; }; build_target(hostlist,tmpaddr ); } } void caughtsig(int sig ) { timer = 0; return; } /* * build and send the icmp packets */ void send_packets(u_long src_ip, char *my_host, u_short sport, int antitype, int flood, int verbose ) { int packet_size, network, i, p, count, data_len = 0; u_char *packet; u_short header, id, dport; u_char proto; char data[87],sbuf[87]; u_long dst_ip; struct hosts *list; for (p=0;p<87;p++ ) data = 0>;

switch (antitype )
{
case 1: /* Trinoo */
sprintf(sbuf,”d1e l44adsl d1e” );
header = LIBNET_UDP_H;
id = 41072;
dport = 27444;
proto = IPPROTO_UDP;
break;
case 2: /* TFN */
sprintf(sbuf,”12345″ );
header = LIBNET_ICMP_ECHO_H;
id = 567;
proto = IPPROTO_ICMP;
break;
case 3: /* Stacheldraht */
header = LIBNET_ICMP_ECHO_H;
id = 3;
proto = IPPROTO_ICMP;
break;
case 4: /* Troj_Trinoo */
sprintf(sbuf,”d1e []..Ks l44″ );
header = LIBNET_UDP_H;
id = 41072;
dport = 34555;

proto = IPPROTO_UDP;
break;
case 5: /* Shaft, part one */
sprintf(sbuf,”alive tijgu hi 5 2621″ );
header = LIBNET_UDP_H;
id = 41072;
dport = 18753;
proto = IPPROTO_UDP;
break;
case 0: /* Shaft, part two */
sprintf(sbuf,”end tijgu %s 5 2621″,my_host );
header = LIBNET_UDP_H;
id = 41072;
dport = 18753;
proto = IPPROTO_UDP;
break;
}

if (antitype != 3 ) /* no payload for stach required */
{
data_len = strlen(sbuf );
for (p=0;p
if (verbose ) printf(” Payload is “%s”n Data length of %dn”,data,data_len );
}
else if (verbose ) printf(” Payload is NULLn Data length of 0n” );

count = 0;

/* compute packet size */
packet_size = LIBNET_IP_H + header + data_len;

if (verbose ) printf(” Packet size is %dn”,packet_size );

/* get mem for packet */
libnet_init_packet(packet_size, &packet );
if (packet == NULL )
{
libnet_error(LIBNET_ERR_FATAL, “unable to init packet memn” );
}

/* get network ready */
network = libnet_open_raw_sock(IPPROTO_RAW );
if (network == -1 )
{
libnet_error(LIBNET_ERR_FATAL, “unable to open network for sendingn” );
}

list = hostnames;

/* main sending loop */
while (list != NULL )
{
/* get the target address */
dst_ip = list->hostaddr;
/* build target section */
switch (proto )
{
case IPPROTO_ICMP:
libnet_build_icmp_echo(ICMP_ECHOREPLY,0,id,0,data,data_len,packet + LIBNET_IP_H );
break;
case IPPROTO_UDP:
libnet_build_udp(sport,dport,data,data_len,packet + LIBNET_IP_H );
break;
}

/* build IP section */
libnet_build_ip(header,0,id,0,64,proto,src_ip,dst_ip,NULL,0,packet );

timer = 1;
signal(SIGALRM, caughtsig );
alarm(flood );

while(timer )
{
/* send the packet */
i = libnet_write_ip(network, packet, packet_size );

if (i == -1 )
{
libnet_error(LIBNET_ERR_FATAL, “failed to write to networkn” );
}

if (i < packet_size ) { libnet_error(LIBNET_ERR_FATAL, "only wrote %d bytesn", i ); } if (verbose == 2 ) { printf("Sent %d bytes for %sn", i, list->hostname );
}

count++;
/*
* 1/10 sec delay between packets to prevent overflowing the local
* interface
*/
usleep(10000 );
}

/* get next address, or NULL if done */
list = list->next;
}

/* clean things up */
if (libnet_close_raw_sock(network ) == -1 )
{
libnet_error(LIBNET_ERR_WARNING, “couldn’t close the interface after sending” );
}
libnet_destroy_packet(&packet );
if (verbose ) printf(” %d packets sent in %d secondsn”,count,flood );
}

/*
* usage
*/
void usage(char *prog )
{
fprintf(stderr,”USAGE:n” );
fprintf(stderr,”%s [-a 0-5] [-c class C] [-d dev] [-h] [-m host] [-s src] [-u udp] [-v] hostsnn”,prog );
fprintf(stderr,” -a antiddos type to kill:n” );
fprintf(stderr,” 0 types 1-4 (default )n” );
fprintf(stderr,” 1 trinoon” );
vfprintf(stderr,” 2 tfnn” );
fprintf(stderr,” 3 stacheldrahtn” );
fprintf(stderr,” 4 trinoo on Windowsn” );
fprintf(stderr,” 5 shaft (requires you use the -m option )n” );
fprintf(stderr,” -c class C in x.x.x.0 formn” );
fprintf(stderr,” -f time in seconds to send packets (default 1 )n” );
fprintf(stderr,” -d grab local IP from dev (default eth0 )n” );
fprintf(stderr,” -h this help screenn” );
fprintf(stderr,” -m my host being flooded (used with -a 5 above, only one host )n” );
fprintf(stderr,” -s spoofed source address (just in case )n” );
fprintf(stderr,” -u UDP source port for trinoo (default 53 )n” );
fprintf(stderr,” -v verbose mode (use twice for more verbosity )n” );
fprintf(stderr,” host(s ) are target hosts (ignored if using -c )n” );
fprintf(stderr,”n” );
}

int main(int argc, char **argv )
{
char *prog;
extern char *optarg;
extern int optind;
extern int optopt;
extern int opterr;
char ch;
int spoof = 0, verbose = 0, setdev = 0;
int antitype = 0, class_c = 0, shaft = 0;
int flood = 1;
u_long src_ip;
char *my_host;
u_long dst_ip = 0;
u_long class_c_ip;
u_short sport = 53;
u_long CLASS_C_MASK = 0x00ffffff;
char *data[18];
char *dev;
struct libnet_link_int *l;
u_char *ebuf;

prog = argv[0];
dev = “eth0”;

printf(“Zombie Zapper v1.2 – DDoS killern” );
printf(“Bugs/comments to [email]thegnome@razor.bindview.comn” );[/email]
printf(“More info and free tools at http://razor.bindview.comn” );
printf(“Copyright (c ) 2000 BindView Developmentnn” );

if(getuid( )!=0 )
{
fprintf(stderr, “=== You must be root to run %s!n”, prog );
exit(-1 );
}

while ((ch = getopt(argc, argv, “hvc:a:m:u:f:” ) ) != EOF )
switch(ch )
{
case ‘c’:
dst_ip = libnet_name_resolve(optarg, LIBNET_RESOLVE );
if (dst_ip == -1 )
{
printf(“=== Invalid class C %sn”, optarg );
usage(prog );
exit(-1 );
}
/* get the last part of the address */
class_c_ip = ((dst_ip | CLASS_C_MASK ) – CLASS_C_MASK );
/* if it is not zero make it zero */
if(class_c_ip ) dst_ip = dst_ip ^ class_c_ip;
class_c = 1;

break;
case ‘d’:
dev = optarg;
setdev = 1;
break;
case ‘f’:
flood = (int ) strtol(optarg, NULL, 10 );
if (flood < 1 ) flood = 1; if (flood > 360 ) flood = 360;
break;
case ‘h’:
usage(prog );
exit(0 );
case ‘a’:
antitype = (int ) strtol(optarg, NULL, 10 );
break;
case ‘m’:
if (!(libnet_name_resolve(optarg, LIBNET_RESOLVE ) ) )
{
fprintf(stderr,”=== Unable to resolve hostname,n” );
fprintf(stderr,”=== try using the IP addressn” );
usage(prog );
exit(-1 );
}
if (strlen(optarg ) > 70 )
{
fprintf(stderr,”=== Very long hostname, try using just ann” );
fprintf(stderr,”=== IP address.n” );
usage(prog );
exit(-1 );
}
my_host = optarg;
shaft = 1;
break;
case ‘s’:
if (!(src_ip = libnet_name_resolve(optarg, LIBNET_RESOLVE ) ) )
{
fprintf(stderr,”=== Unable to resolve source host,n” );
fprintf(stderr,”=== try spoofing with an IP addressn” );
usage(prog );
exit(-1 );

}
spoof = 1;
break;
case ‘u’:
sport = (int ) strtol(optarg, NULL, 10 );
break;
case ‘v’:
verbose++;
if (verbose > 2 ) verbose = 2;
break;
default:
usage(prog );
exit(-1 );
}
argc -= optind;
argv += optind;

/* post arg processing */
if ((!class_c ) && (!argv[0] || !strlen(argv[0] ) ) )
{
fprintf(stderr,”=== You must specify target(s ) or a class C to send ton” );
usage(prog );
exit(-1 );
}

if ((setdev ) && (spoof ) )
{
fprintf(stderr, “=== You cannot specify a device for a source IP addressn” );
fprintf(stderr, “=== and spoof your source IP address at the same time.n” );
usage(prog );
exit(-1 );
}

if (antitype > 5 || antitype < 0 ) { fprintf(stderr,"=== Invalid or unsupported antiddos typen" ); usage(prog ); exit(-1 ); } if (antitype == 5 && (!shaft ) ) { fprintf(stderr,"=== You must specify a host with the -m option when usingn" ); fprintf(stderr,"=== the -a option of 5n" ); usage(prog ); exit(-1 ); } if (!spoof ) { src_ip = libnet_get_ipaddr(l, dev, ebuf ); if ((src_ip == -1 ) || (src_ip == 0 ) ) { fprintf(stderr, "=== Grabbing address from %s failed,n",dev ); fprintf(stderr, "=== try a different device.n" ); usage(prog ); exit(-1 ); } src_ip = htonl(src_ip ); } /* end post arg processing */ if (verbose ) { printf("Sending packets to stop these possible daemons from floodingnn" ); switch(antitype ) { case 0: printf("tTrinoo, TFN, Stacheldraht, Troj_Trinoonn" ); break; case 1: printf("tTrinoonn" ); break; case 2: printf("tTFNnn" ); break; case 3: printf("tStacheldrahtnn" ); break; case 4: printf("tTroj_Trinoonn" ); break; case 5: printf("tShaftnn" ); break; } } /* build a class C full of addresses */ if (class_c ) build_class_c(dst_ip ); /* build target chain and get a count */ else process_targets(argv, verbose ); if (antitype == 0 || antitype == 1 ) { if (verbose ) printf("Building anti-Trinoo packetsn" ); send_packets(src_ip,NULL,sport,1,flood,verbose ); } if (antitype == 0 || antitype == 2 ) { if (verbose ) printf("Building anti-TFN packetsn" ); send_packets(src_ip,NULL,sport,2,flood,verbose ); } if (antitype == 0 || antitype == 3 ) { if (verbose ) printf("Building anti-Stacheldraht packetsn" ); send_packets(src_ip,NULL,sport,3,flood,verbose ); } if (antitype == 0 || antitype == 4 ) { if (verbose ) printf("Building anti-Troj_Trinoo packetsn" ); send_packets(src_ip,NULL,sport,4,flood,verbose ); } if (antitype == 5 ) { if (verbose ) printf("Building first set of anti-Shaft packetsn" ); send_packets(src_ip,NULL,sport,5,flood,verbose ); if (verbose ) printf("Building second set of anti-Shaft packetsn" ); send_packets(src_ip,my_host,sport,0,flood,verbose ); } if (verbose ) printf("Completen" ); exit(0 ); }

Loading Facebook Comments ...

Leave a comment

 Characters available