Zpanel Kurulum Sonrası Tebrübelerim

Merhaba arkadaşlar zpaneli geçenlerde bir arkadaş vasıtası ile tekrar ele aldım ve bir yazı hazırlamak istedim. Arkadaşlar zpanel kurulumunu centos 6.3 üzerinde 1.gb ram ile yaptım kurulumda centos üzerinde problemler çıktı bu sebeble aynı problemi alacak olan arkadaşlar için kurulumu buradan sizlerle ayrıntılı olarak paylaşacağım. Bundan yaklaşık 5 ay önce kurulumu sizlerle paylaşmıştım ancak yeni işletim sistemi versyonları ile sorunlar ortaya çıkmış durumda kurulumda postftpd hatası alanlar için ayrıntılı kurulum anlatımını bugün yarın sizler ile paylaşacağım.

Zpael aslında çok güzel panel ancak stabil olmadığını buradan açıklıkla dile getirebilirim. Stabillikten kasıtım güvenlik değil yanlış anlaşılmasın aşırı güvenli ve güzel bir panel olduğunu söyleyebilirim. Gerek modülleri gerekse içeriği gerçekten çok işlevsel ve rahat diyebilirim. Zpanel iç yapısı itibar ile admin user ve reseller bölümlerini kolayca oluşturmanızı sağlıyor. oluşturduğunuz bu kullanıcıları diğer hosting panellerinde olduğu gibi limitlendirip özel olarak izinler atıyabiliyorsunuz.

Zpanel arayüz olarak wordpress’e benzerlikler taşıyor. İşlevsellik olaraksa cpanel gibi tasarlanmış bir panel. Kurulum yaklaşık 10 dakikanızı almıyor. Zpanelin bir çok panele göre daha hızlı kurulduğuna şahitlik edebilirsiniz. Zpanel geliştirici ekibide yerli yerinde hala geliştirmeye devam ediyorlar. Yardım forumlarında yeterli derecede ingilizceniz varsa yardım alabilirsiniz. Yoksada http://www.sozcukcevir.net aracılığı ile çeviri yapıp yardım alabilirsiniz.

Gelelim dez avantajlarına;

Malesef size bu bölümde gerçekten kötü haberlerim var. Bu kadar övdükten sonra yerden yere çalacağım zpaneli. Nedenine gelince açılış 460 mb ram ile başlıyor. 1gb olmayan makinelerde kullanılması sorun çıkartacak buradan belli. Ayrıca içerisine web sitesi kurmaya gelince içerisine kendi sitemiz olan bursa bilgisayar ile deneme yaptık ve ardından bir web sitesi daha kurduk. Sonuca gelince ilk 30 dakikada yavaş yavaş şien bir ram sonuç 1600 mb ram’e ulaştı. Bu tam bir uçurum çünkü ram’in şişemesini durduramıyorsunuz. Bende optimizasyon yapayım bari dedim mysql optimizasyon ve xcache kurulumu sonrası 1100 lere düştü ram ancak birkaç web sitesi barındıracak arkadaşlar için inanılmaz performans sorunu oluşacak diyebilirim. Cpanel ve plesk’e göre çok sorunlu kloxo ve ehcp panele göre ise berbat diyebilirim. Kurulumu sanal makina üzerindede yapabilirsiniz. Deneyin kendiniz görün ancak yolu uzun gibi görünüyor zpanelin saygılar sevgiler Yunus Emre Talay.

Loading Facebook Comments ...

Leave a comment

 Characters available