X86 32 Bit Linux için Ram Artırmak

Merhaba arkadaşlar 32 bit sistemlerde bildiğiniz gibi ram kullanımı 3.gb ile sınırlı biz bu değeri değiştirip artıracağız umarım konunun faydasını görürsünüz.

64 bitlik bir sistem 32 bitlik bir sisteme göre tam olarak iki katı hızlı olmalı ki buradaki tam olarak kısmı gerçekten tam olarak, bunun nedeni burada bir balance yapılma olayının söz konusu olmamasıdır yâda veri yolunun genişletilmesi sistemi değildir. Bir 64 bitlik sistem tek bir döngüde 64 adet 1 ve 0 dan oluşan bir diziyi işleyebilmektedir, 32 bit ise bunun tam olarak yarısı kadar olan bir sayı dizesini işleyebilmektedir. Bunun doğal sonucu olarak sisteminde tam olarak iki katı hızda çalışabilmesi gerekmektedir. Fakat gerçekteki durum tam olarak bu değil ve tabi ki bunun nedeni var. Tabi burada bazı hurafelerde var ve bunlara da bakmak lazım.

64 bitlik sistemler 32 bitlik sistemlere göre iki katı kadar ram tüketmektedir. Aslında durum bu şekilde değil örnek vermek gerekirse ABC harfleri toplamda 128 bitten oluşa bir diziyi ifade etsin. Bu diziyi işlemciye yolladığınızda 32 bit lik bir sistem bu veriyi dört döngüde kabul edecektir 64 bitlik bir sistem ise iki döngüde kabul edecek ve ram da gerekli yere yazacaktır. Burada kaçırılan nokta 32 bitlik ya da 64 bitlik olarak işlenin verinin aslında toplamda 128 bit olmasıdır. RAM ler işlem birimi değil depolama birimidir bu nedenle onların üzerine yazdığınız 128 Bitlik veri 64 bitlik bir işlemciden de gelse 32 bitlik bir işlemciden de gelse aynı boyutta olacaktır. Ram üzerinde kaplanan alan değişmeyecektir. Bura da kullanılan programa dikkat etmek gerekmektedir, kullandığınız programın 32 ve 64 bitlik versiyonları farklı değerlerde boyutlara sahiplerse bu ayrı bir durum fakat 1 mb lık jpg dosyası ister 64 bitte isterse 32 bitte işlensin bu durum değişmeyecektir RAM modülü üzerinde tutulan veri miktarı 1MB olacaktır.

Peki, durum bu iken neden 64 bitlik sistemler daha fazla RAM kullanmaktadır? Bunun başlıca nedeni hali hazırda bulunan tüm 64 bit sistemler aynı zamanda 32 bit sistemleri de simule edebilme kabiliyetine mecburen sahipler ve bu durumda sistemleri içerisinde hem 64 bit hem de 32 bit olan fakat aynı işi yapan kütüphane ve ortak kullanım dosyaları tutmaktadırlar. Buda RAM modülü üzerinde daha fazla alan kaplamalarına neden oluyor.

64 Bitlik sistemde 64 bit ram kullanmak gerekir. Aslında bu tamamen bir satış politikası çünkü ram modüllerinin 64 yâda 32 bitlik versiyonları olmuyor onlar daha çok disk sistemleri şeklindeler ve kapasiteleri var. Fakat aynı anda yazabildikleri BIT miktarı farklı. Bu durumda 64 bitlik bir sistem için ram modülünün kendisinin değil veri yolu hızının bu kapasitede gelecek veriyi alabilmesi lazım. Hali hazırda piyasada bulunan DDR2 ramleri zaten 64 bitlik veri paketlerini yazabilirler ve eğer dual modda kullanılırlarsa 128 bitlik bir veriyi tek bir döngüde kabul edip yazabilirler. Bu switch mimarisinde bulunan jumbo frame sistemine benzetilebilir. Bir Ethernet network paketi 1532 bitten oluşur fakat jumbo frame ile switchin o portunun aynı anda 6 kadar paketi kabul etmesi sağlanarak 9*** binli değerlere çıkartılabilir. Durum bu olunca ne network ün hızı değişir ne de işlenen verinin miktarı yalnızca aynı andaki cevap ve kabul değeri arttırılarak döngü başına olan verinin miktarı arttırılır.

64 Bit sistemlerde ağ daha yüksek hızda çalışır. En sevdiğim hurafe bu aslında . Bunun nedeni 64 bir sistemle 32 bitlik bir sistem arasında aslında hiçbir fark olmaması. Sonuçta 64 bitlikte olsa 32 bitlikte olsa da 100 Mbit lik bir ağda çektiğiniz veri 64 bit için anlık olarak 200 Mbite çıkmaz iken 32 bitlik bir sistem içinde 50 Mbite düşmez. Ağ da hızlanma tanımı burada saçmadır.

Aslında bir hızlanma olduğu doğrudur fakat burada hızlanan verinin akış miktarı değil sunucunun cevap verme süresidir. Eğer çok hızlı bir bant genişliğine sahipseniz ve bir web sunucu işletiyorsanız 64 bitlik bir sistem 32 bitlik bir sisteme göre aynı zaman içinde daha fazla isteğe cevap verebilir fakat bu 100Mbit lik bir ağda 200Mbit transfer etmez. Bu hızlı cevap verme durumunun nedeni ise 64 Bitlik bir sistemin gelen isteklere göre oluşturduğu cevapları daha kısa iş süresinde yaparak yanıtı daha erken göndermesi ve kapasitesine göre yeni isteklere cevap verebilir duruma geçmesidir. Yani 64 bitlik bir dosya sunucu ile 32 bitlik bir dosya sunucusu arasında çok bir fark olmayacaktır. Çektiğiniz veri yada gönderdiğiniz verinin aktarım hızı aynıdır. Ama 64 bitlik bir sistemin aynı sürede daha fazla isteğe cevap verebileceği de ayrı bir gerçektir.

Tabi daha bir sürü hurafe bulunmakta yada yanlış anlaşılma sonucu müşteriyi yanlış yönlendirme durumu bulunmaktadır. Fakat 32 bit lik sistemlerin öyle bir sorunu var ki kullanıcıların elini ayağını bağlayarak 64 bitlik sistemlere geçmeyi mecbur kılmaktadır. Bu sorunun adı RAM adresleme sorunu oluyor ve 32 bitlik sistemlerin maksimum olarak 3Gb rami adresliye bilmesinden dolayı yüksek RAM ihtiyacı olan sistemlerde 64 Bite geçişi mecbur kılıyor. Tabi bununla beraber birçok sorunda beraberinde geliyor ki, burada en büyük sorun 16 bit çalışan sistemlere sahip firmalara üzülerek söylemek gerekiyor ki 64 bitlik sistemler kesinlikle 16 bit sistemleri çalıştırmıyorlar ve 32 bitlik birçok sistemde de problemler oluşturabiliyorlar. Aslında bazı işletim sistemleri 32 bit bir core ile 3Gb üzeri rami destekleyebiliyor. Bu durumun bazı getirileri var elbette. Örnek olarak 32 bit çalışıp çok yüksek ram ihtiyacı olan bir programınız var ise, 64 bitlik bir sistem çalıştırdığınız zaman RAM üzerinde hem gereksiz 64 bit bileşenlerini bulunduracaksınız, hem 32 bit işlemler için 64 bit olan sistemin 32 bitlik sistemi simule etmesini bekleyeceksiniz ki buda getiri yerine götürü olacaktır.

Bu duruma istinaden Linux sistemleri üzerinde 32 Bitlik sistemlerle tam olarak uyumlu çalışıp 3Gb ramin üzerini desteklemek için bigmem adlı bir core bulunmaktadır. Bu şekilde hali hazırda 32 Bit için hazırlanmış olan ve stabilitesi uzun zamandır test edilmiş olan sitemleri kullanıp aynı zamanda daha fazla ram miktarının getirdiği genişliği de sorunsuzca kullanabilirsiniz.

Bigmem sistemini Debian Linux sistemlerine yüklemek için altta bulunan komutları kullanabilirsiniz.

su
aptitude install linux-image-2.6-686-bigmem
reboot

açılışta grub menüsünde bigmem olan seçeneği seçebilirsiniz bu şekilde 32Bitlik bir sistemde 3Gb üzeri ram kullanım imkanınız olacaktır.

Hali hazırda 64 Bit sistemlere geçişin oldukça uzun süreceği 64 bit sistemler için yazılan programların oldukça uzun sürede olgunlaşarak stabil hale geleceği düşünülürse, hazırda bulunan 32 bit sistemleri kullanmak son kullanıcı açısında daha karlı gözükmekte. 64 Bit Linux denemelerin genelde hüsran ile bittiğinden benimle aynı hüsranı paylaşan arkadaşların işlerine yaraması umudu ile bursa-bilgisayar.com’dan saygılar sevgilerle.

Loading Facebook Comments ...

Leave a comment

 Characters available