Windows 8 Windows 7 Windows Vista Windows Xp Full İndirmeden Okuyun Çok Önemli

Merhaba arkadaşlar bugünkü konumda bilenlerin olduğu kadar hangi tehditlerle karşı karşıya kaldığını bilmeyenleri göz önüne alarak neden orjinal program kullanmalıyım adlı konuyu incelemeye karar verdim.

Öncelikle şunu belitmeliyimki bende bir yazılımcıyım ve çeşitli sektörlerde programlar geliştirmekteyim. Makaleyi birde yazılımcı gözüyle görmeniz için yayınlıyorum. Şimdi arkadaşlar şunu öne sürmek istiyorum öncelikle adamın birisi bir sistem üretmiş örneğin bir işletim sistemi diyoruz windows 8 in direkt olaraks atılan sürümünü inceleyelim an itibari ile fiyatı

539 TL Tahmini Satış Fiyatı olarak gözüküyor şuan şimdi biz bu yazılımı orjinal bilgisayar aldığımızda bilgisayar üzerinde alıyoruz. Bilgisayarımızın orjinal işletim sisteminin etiketleri aldığınız bilgisayarların altında veya yanında bulunur bunları ayrı bir yere not etmenizi özellikle öneriyorum. Nedenmi bu etiketler zamanla ısı ile yada taşıma esnasında deforme oluyorlar. Okunmaz hale geliyorlar.

Bu etiketlerin size kazandırdıkları güzel olanaklar var. Nedir bunlar?

1- Bu etiketler sisteminizin orjinal olduğunu temsilen size verilirler ve yeni kurulumda tekrar işletim sistmeinizin kurulumunu orjinal olarak yapabilmenizi sağlarlar.

2- Bu etiketler ile işletim sistmeinizin yayımcısı örneğin bunlardan bir tanesi microsoft oluyor ki kendisi satın aldığınız işletim sistemine uzun süreli güncelleme paketleri yayınlamaktadır. Yani siz aslında 500 tl lik bir sistem alarak 5 yıllık bir güncellemeyide satın almış olursunuzki zamanla gelişen bilgisayar sistemleri sorun verecektir sistemsel arızalar ve sorunları bu yayınlanan güncellemeler giderecektir.

3- İşletim sistemleri perormans açısından yavaş değillerdir. Yavaşlığa etki eden unsurlar vardır. Zamanla gelişen ve gelen güncellemeler bu sorunları giderecektir. Ancak nedendir bilmiyorum türkiyede işletim sisteminin güncellemelerinin ne işe yaradığını bilmeyen bir çok kişi yaşamaktadır. Güncelleme önlerine çıktığında bu güncellemeleri kapatmaktadırlar. Yada güncelleme sonrası bilgisayarı kapatmayın yazar ama adamın vakti yoktur kapatır yüklemez. Sonrada bağırır sistem yavaşladı çok yavaş çalışıyor diye söylenir. GÜncellemeler her tür sorununuzua çözüm olacaktır örneğin sisteminizde virüs var ve yeni bir günncelleme aldınız virüsün yol açtığı sorunlar güncelleme ile onarılacaktır.

4. Bütün işletim sistemleri bilgisayar üzerinde en iyi performansı vermeleri için tasarlanmıştır. Bu sebeble sizin orjinal kullanmakta olduğunuz yada sahip olduğunuz sistemleriniz. Örnek olarak

1. Windows xp

2. Windows vista

3. Windows 7

4. Windows 8

5. Mac osx

5. Linux ve türevleri.

bu tip sistemlerin hepsinin güncellemesi mevcuttur. Siz Yeni bir işletim sistemi çıktığı zaman heleki çevrenizde beğenildiyse. Benim sistem artık eskidi bunu bilgisayarcıya götüreyimde şunu bir windows 7 yapalım yada 8 yapalım diyerek bilgisayarınızı bir bilgisayarcıya götürürsünüz. İşte sorun burada başlamaktadır. Gelin bu sorunu beraber inceleyelim.

Bilgisayarcımız fiyar olarak 30 tl ile 50 tl arası bir ücret belirledi ve bilgisayarınızı yapacak hemde windows 7 veya 8 ama bunu nasıl yapacak fikriniz varmı glein bu konuya ayrıntılı bakalım.

Bu sistemler ortalama 300 tl ile 500 tl arasında sizin işletim sisteminiz ise windows xp idi adam bunu kendindei korsan sistemle formatlayarak yapabilir.

Herşey iyi güzel siz bunada ok dediniz ne olacakki herkez aynı kullanıyor nasıl olsa diye düşünebilirsiniz. Peki şimdi başınıza gelebilecek sorunları bir inceleyelim nedir bu korsan işletim sistemi.

Sistemin 300 tl ile 500 tl arasında olduğunu söyledik Peki bayram değil seyran değil paşa dedem bu işletim sistemini bana niye 30 tl yada 50 tl ye kuruyor? Hİç düşündünüzmü. Düşündük niye korsan ok.

Peki bunu kıran hırsız yani hacker yani siz kendinizi örnek olarak düşünün 500 tl lik bir sistem var önünüzde kırdınız bedavayamı verirsiniz yoksa bir ücretmi talep edersiniz. Ticareti düşününen satarım diyecektir.

Şimdi bu sistemleri inetrnet üzerinde heryerde bulabilirsiniz. Okadar yaygın dağıltılmaktadır üstüne binlirada vermezsiniz. Yani kıran sizin gibi ticaret düşünmemiştir. Peki neyi düşünmüş olabilir?

İşte sorunların başlangıcı burada başlamaktadır.

Bu ücretli sistemleri kıran zekalar bu sistemleri hazırlarken içlerine solucan worm veya trojan yada rootkit adı verilen virüsleri yüklemektedirler.

Bu sistemi indiren size kruacak olan arkadaş bunu tahmin bile edemez hatta bunu kurduğunuz sistemde antivirüs kurdunuz kurduğunuz antivirüs bile bu yapılandırılan rootkit veya trojan’ virüslerini bulamamaktadırlar.

Yani siz baltayı sağlam kazığa çakmış oldunuz sistemle ilgili ufak bir noksanlık gözardı ederek. Piyasada okadar çok bilgisayarcı türedeki %80 inin elindede korsan cdler mevcut yani neredeyse bütün bilgisayarcılar sistemleri bu şekilde yapıyor peki arkadaşlar bazı kardeşlerimiz yok ole bişey diyedebilirler ancak şöyleki yazılım network sistem ve tasarım bölümlerini avucumun içi gibi bildiğim için size kesin konuşuyorum istisna yokki içinde virüs olmasın. Zaten bir çok sistemde microsoft üzerinden indirilen cd ler kullanıyor veya orjinalden kopyalanmış cdler bu tip sistemlerde cdden bulaşmıyor ancak bunu kırmak için yükleyecekleri ilacında kedisinlikle rootkit yada solucan bulunmaktadır.

Yaptığı iş her sistem başlangıcında keyi tekrar sistem girmektir. Tabi bununla kalırsa duva edersiniz.

Gelelim burdaki temel amaçlarına.

Zombi bilgisayar nedir Bu konu hakkında daha ziyade web sitesi yapan arkadaşlar konuya vakıftırlar. Zombi bilgisayar beyni yani yönetimi ele geçirilmiş içinde virüs barındıran uzaktaki bir serverdan gelen toplu mesajları algılayan vede sistemli bir şekilde verilen bu komutları yerine getiren bilgisayarlar olarak açıklayabiliriz.

Hani siz korsan sistem kurdunuzya sistemde ne oluyor bir bakalım. Sisteminiz zombi oldu yani siz farketmiyorsunuz açtınız facebook’ta takılıyorsunuz hatta antivirüsünüz bile var oda tarama yapıyor.Sorunda yok bilgisayarda hızlı canavar gibi çalışıyor. Ancak sistem zombi ve sizin bunu anlamanız yani o yapılan işlemleri çözmeniz için inanın bilgisayarı yutmuş olanız bile kar etmez durumdadır.

Anlayamazsınız yani networkçüler bilgisayardaki açık portları kapatarak kendilerince önlem alırlar ancak bu sökmez çünkü rootkit’ten bahsediyoruz siz ne yaparsanız yapın o şöyle dile getireyim siz antivirüs çalıştırsanız o durdurma yetkisine sahiptir. hatta antivirüsünüz taramaya programlı c:/1/ klasörünü taramaya programlı rootkit isterse o klasörü yok saydıradabilecektir. Yani sisteminizde sizden daha büyük bir yetkiye sahip olarak hareket edecektir.

Başka nemi yapar örneğin kotalı internet kullanıcısıysanız internet kotanı çabuk bitebilir. Yada inetrnet hızınız çok yavaşlayabilir. ÇÜnkü o işlem yaparken sizin internetinizi ve bilgisayarınızın üzerindeki bütün donanımlarınızı kullanacaktır.

Bir diğer risk ise bilgisayarınızda banka yada kredi kartı işlemleri yapıyor para gönderip kontrol ediyor olaiblirsiniz. Bilgisayar içindeki parolalarınız örneğin facebook hesaplarınızın şifreleri twit hesabınuz banka kartlarınız bankamatik şifreleriniz tc kimlik nonuz yani anlayacağınız sistem herşeyi rootkit sahibine açık olarak sunmaktadır.

Bunlardan başka ne zararları var onlara bakalım.

Sizin bilgisayarınız rootkitler sayesinde amacı sizin üzerinizden para kazanmak olan birilerine istedikleri her Şeyi yapmalarına imkan sağlayacaktır. Örneğin arkadaş bu şekilde 100000 bilgisayarı ele geçirdi ve sizin ip adresleriniz ve bilgisayarınız üzerinden google yahoo ve yandex ve bunlar gibi bir çok reklam yayımcısından dilediği gibi haksız para kazancı sağlayabilecektir.

Sistem sizin görmediğiniz bir bölümde komut alarak sizin bilgisayarınızı götürüp sanki siz bir reklama tıklamış gibi yaparak bilgisayarınız üzerinden haksız kazanç elde etmektedirler.

Örneğin kredi kartı limitiniz 20 bin tl ve 2 bin tllik bir alış veriş yaptınız ve rootkit bunu hırsıza bildirecektir. Bu sistemde hemen kartınızı dilediği yerden kullanabilir.Ve sizi üzebilirler.

İNternette bir çok eticaret işi ile uğraşaran yada hizmet karşılığı online ödeme alan arkadaşlar forumlarda başkalarına ait kredi kartı ile yapılan alışverişleri yayınlamakta vede uyarmaktadırlar.

Dİğer bir olaydada sistem ile hırsızların kendi web sitelerini diğer sitelerin önüne geçirmek yada inetrnette atlarını istedikleri gibi oynamak için sistemleri diledikleri web sitelerine yada sunuculara toplu halde kullanarak ki biz buna ddos saldırıları diyoruz diledikleri sistmeleri felç ederek devre dışı bırakabilemektedirler.

Yani eski orjinal işletim sisteminiz bile bu yeni korsan olarak kurduracağınız sistemden çok daha güvenli olacaktır sizler için.

Bu sebeble bu konu hakkında canım türekiyemin insanları bu konuda bilgilendirmek için bir makale hazırlamak istedim Umarım bilgilenmişsinizdir.

Bakın arkadaşlar korsan edindiğiniz her ürünün içinde bunlar mevcuttur örneğin çocuk oyunları veya genel oyunların crackleri keygenleri programların keygenleri crackleri bütün bunların hepsinin içinde dediğim gibi bir Hırsızın biti sineği böceği bulunmaktadır. Başkalarına yem olmamak için Korsan satan kuran kişilerden lütfen uzak durunuz.

Sistemler hayati riskler içermektedir. Sİsteminizi ele geçiren bir hacker sizin bilgisayarınızdan dolandırıcılık yaparsa sizin başınız belaya girecektir. Bunu ispat dahi edemezsiniz.

Kısaca değinecek olursak adam sisteme girdi gitti sizin modem ip adresiniz üzerinden hırsızlık yaptı tahmin edin bakalım önce kimi sorguya alacaklar?

Ayrıca bilgisayarınızın genel donanımsal parçalarını göz önüne alırsak zırt pırt format attırmak bilgisayarınızdaki hardisk gibi parçalarınız üzerinde zarar’a neden olmaktadır. Sistemi gerçekten bilen insanlar için çözemeyecekleri bir sorun yoktur. Bu sebeble sistemi formatlamak yerine arızayı onaraiblecek kişilerle çalışmanız sizlere daha az risk getiecektir. Bu konu hakkında harddilerde bad sektör arızaları adlı konumuzu okumanızı öneriyorum.

İşte bukadar çok büyük riskler varken siz siz olun korsana yönelmeyin. Bursada ve Diğer İllerde Online veya Teknik bakımdan işler yapmaktayız kullandığımız tüm sistemlerimiz orjinaldir. Hatta şöyle dile getireyim şuan kullanmakta olduğum sistem bile vista işletim sistemine sahiptir. Nedeni ise orjinal olmnası itibari ile güvenlidir.

Sisteminizdeki sorunlar konusunda bizlere danışabilir. Sisteminizin orjinal olup olmadığını denetletmek için yine bizlerden 0506 464 97 69 nolu telefon aracılığı ile ayrıntılı teknik destek alabilir yada herhangib ir konuyu danışabilirsiniz.

Benim işletims istemimim artık ihtiyaçlarımı karşılamıyor paramda yok diyorsanız açık kaynak yazılımları önerebiliriz bu şekilde hırsız uğursuz insanların başınıza açaibleceği risklerden kurtulabilirsiniz.

Yavaş sistem yoktur arkadaşlar işi bilmeyen bilgisayarcı vardır. Bu şekilde sistemde yavaştır. Amaç para kazanmak olduktan sonra berber bile ülkemizde bilgisayarcılık yapar.

Adım Emre Talay Bursa-Bilgisayar.com’dan Sizlerle birdahaki makalemde görüşmek dileğiyle.

Loading Facebook Comments ...

Leave a comment

 Characters available