Renk Şemaları – Uyumlu Renkler

Bu yazımızda özellikle tema tasarımına yeni başlamış ve tema gelişimcisi arkadaşlara faydalı olabilecek renk şemalarını, renk kodlarını, birbiriyle uyumlu renkleri bizlere verecek faydalı siteleri sizlere tanıtacağız bunların yanı sıra renklerin taşıdıkları manalardan kısaca bahsedeceğiz.

Bazı renklerin genel manada kabul gören taşıdıkları manaları vardır. Bizde site içeriğinden yola çıkarak en uyumlu rengi çıkarabiliriz. Örneğin duygusal manada karamsarlığın, umutsuzluğun ağır bastığı renk siyahtır fakat kulanılan yere göre gücü simgeler. Tutku, aşk gibi duygusal ifadelerin rengi olarak kırmızı kabul edilir. Beyaz saflıktır, temizliktir. Sarı başağa benzer olgunluktur, bolluktur. Mavi gökyüzüne benzer enginlik ve bilginliktir. Lacivert otoriteyi belirler. Pembe renk ise neşeyi, güveni ve rahatlılığı sembol eder.

Bilindiği üzere renk seçimi çok önemlidir aynı zamanda seçtiğimiz ana rengin uyumlu olabileceği renkleri seçmek ve bu renkleri tasarımda göze hitap edecek şekilde dağıtmak genel manada tasarım için can noktasıdır. Renk uyumunu tek tek konrol etmek deneme yanılma yöntemi izlemek bizlere zaman kaybettirebilir bunun yerine renk uyumunu gösteren kaliteli siteler bizlere zaman kazandırabilir. Aşağıdaki linklerden birbirine uyumlu renkleri bulabilirsiniz.

Renk Karıştırıcıları

Kuler (Adobe) Masaüstünüze kurmak isterseniz bu bağlantıyı takip edin Adobe AIR
Online Color Scheme Generator
Color Scheme Designer
Color Blender (Renk Karıştırıcı)
Hazır CSS Şablonu üzerinde renk uyarlamaları
Renk Uyarlamaları
Renk HTML ve CSS Kodları
Html Color Codes
Masaüstü Renk Programları
Colorpic
Color Cop

Loading Facebook Comments ...

Leave a comment

 Characters available