Httpd Log Nedir Apache Kayıtları Nedir

Merhaba arkadaşlar apache_log adlo konumuzu inceliyoruz bu makalemizde dilerim bu konuda sorun yaşayan arkadaşlara bi nebze bir faydamız dokunur bir hayır duvalarını alırız. Bildiğiniz gibi Apache, açık kaynak kodlu ve özgür bir web sunucu yazılımıdır. Kurulumda yada içerisinde kullandığımız eklentilerinde yaşanan sorunlar için linux işletim sistemlerinde kayıt tutulmaktadır. Tutulan bu layıtlar linux işetim sistemlerinde /var/log/ klasörü altında bulunmaktadırlar. Dilerseniz önce apache konusunda kısa bir bilgi verelim daha snra konumuza devam edelim ve logları nedir onu anlatalım.

Apache apache Yazılım Vakfı tarafından desteklenmekte ve geliştirilmektedir. Hatta bu vakfa uzaktan sizde destek olabilir bugları yada geliştirilmesini istediğiniz yönleri talep edebilirsiniz. Bildiğiniz gibi apache açık kaynak yapıdadır dolayısı ile bu yapıya sizde uzaktanda olsa kendinizi geliştirmek adına katılabilirsiniz.

Gelişim hakkında bilgi edinmek için:

http://httpd.apache.org/docs/2.4/developer/modguide.html

Apache Site Adresi

http://www.apache.org/

Hakkında açıklama:

Unix, GNU, FreeBSD, Linux, Solaris, Novell NetWare, Mac OS X, Microsoft Windows, OS/2, TPF, ve eComStation gibi bir çok işletim sistemi üzerinde sorunsuz olarak çalışabilir alt yapıya sahiptir.

Genelde her ay güncellenerek yeni sürümleri dağıtılmaktadır. İnternetin genişlemesinde ve yayılmasında çok önemli bir yere sahiptir. Nisan 1996 tarihinden bugüne kadar Apache İnternet’teki en yaygın web sunucusu olmayı başarmıştır. Haziran 2008 itibarıyla Netcraft analiz sonuçları doğrultusunda 172,338,726 yapılan araştırma sonucu İnternet’teki sitelerin yüzde %50’si Apache kullanmaktadır ki bu değere de Kasım 2005’teki %70 civarındaki tarihi tepe noktasından aşağı inerek gelinmiştir.

Yine Netcraft’ın sitesinden, Google ‘ın kendi web sunucusu olan GWS (“Google Web Server”) ‘ın da yaklaşık son bir yıldır ciddi bir çıkış içerisinde olduğu görülmektedir. GWS ‘nin “server header” ‘ları geliştirilerek derlenmiş bir Apache olduğu doğrulanmıştır. Günümüzde apache kullanan sunucu alt yapısı ise %70 lerin üzerine çıkmıştır. Microsoftun kürekle verip kepçe ile topladığı yazılımları sebebi ile geliştiriciler daha ziyade açık kaynak camiasında toplanarak gereken alakayı microsoft firmasına net olarak vermişlerdir.

Apache log bölümümüzde yani /var/log/httpd/ klasörümüzün içinde neler yer almaktadır. Bunları kısaca inceleyelim.

access_log ssl_access_log suphp_log error_log ssl_error_log ssl_request_log

Bölümleri bizi karşılamaktadır. Bunların içinde suphp sizin klasörünüz içinde modphp olarak da olabilir phpyi nasıl derlediyseniz bu logu içerecektir. Bizim için burda önemli olan eğer apache hatalarını öğrenmek istiyorsak error_log olacaktır. Bunuda editörümüz ile görüntüleyebiliyoruz. Hataları hakkında bilgi edinmek isterseniz gelecek yazılarımı takip etmenizi tavsiye ederim işlerden fırsat buldukça burda hataları ve açıklar ile ilgili faydalı bilgiler vermeye çalışacağım.

Ancak yinede şuan herhangi bir apache sorunu yaşıyorsanız bu bölümdeki error_log bölümünü inceleyerek derdinize derman bulabilirsiniz.

Bursa-Bilgisayar’dan Saygılar Sevgiler.

Loading Facebook Comments ...

Leave a comment

 Characters available