HTML5′e Giriş

.

HTML standartlarından en yenisi olan HTML5 ile web alemindeki değişimde hızlandı. Geliştiriciler uygulamaları bu yeni standarta göre geliştirmeye ya da ona göre yeni uygulamalar yazmaya başladı.

Durum böyleken bende uzaktan olaylara bakmak yerine içine girip HTML5 ile neler yapabiliriz biz göz atalım dedik.

Biliyorsunuz ki, HTML5′e ilk geçenlerden biri Youtube oldu. Özellikle HTML5′in süper forveti diyebileceğimiz <video> tagini kullanan Youtube, kullanıcılarına Flashsız video izlemenin keyfini sundu.

Bilgisayarımızda FlashPlayer olmamasına rağmen Youtube videolarını bize izleme imkanını sunan <video> tagi, getirdiği yep yeni özellikler ve JavaScript ile muhteşem şekilde çalışması, Web’in artık ne noktaya geldiğini gözler önüne serdi.

.

Küçük bir giriş ve örnekten sonra isterseniz HTML5′i tanılayalım.

HTML5 = CSS + JAVASCRIPT + HTML dersek pek yalan olmaz. Ama daha profesyonel bir açıklama yapmak gerekirse,

HTML standartının, HTML4.01 ve XHTML1.1 ile birleşmesinden oluşmuş, World Wide Web üzerinde yapılanan ve içerik sunan en son versiyona HTML5 denir.

HTML5 için herzaman ki gibi .html uzantılı dosyaları kullanmak en mantıklısı olacaktır. Buna ek olarak, .htm, .xhtml, .xht dosya uzantılarıda kullanılabilir. HTML5 ile gelen özelliklerden bir tanesi ise, yeni parse modu <!DOCTYPE html>

Fazla uzatmadan şöyle kısaca bir yeni gelen özelliklere bakıcak olursak,

  • <canvas> elementi ile gelen, 2D çizim olanağı,
  • Offline database uygulamaları,
  • Drag and drop tekniği,
  • Cross-Document Messaging,
  • Web Workers,
  • Geolocation,
  • <video>,<audio> gibi tagler ile pluginsiz video izleme olanağı

ve daha niceleri.

Şimdilik sadece başlıklarını yazdım. İlerleyen günlerde, hepsini tek tek açıklayarak HTML5 konusunu dahada derinleştireceğiz. Umarım sizde HTML5′i seveceksiniz. Eğer benim gibi uzun süredir HTML standartlarında çalışan biriyseniz HTML5 çok hoşunuza gidicek.

Loading Facebook Comments ...

Leave a comment

 Characters available