Hiawatha Web Sunucusu Kurulumu

Merhaba arkadaşlar bu haftaki konumuzda performansı ile sunucuların yükünü hafifleten apache alternatifi olan bir webserver ile karşınızdayız. İsterseniz hiawatha server nedirönce buna biraz değinelim ve sonra beraber kurulumuna geçelim.

Hiawatha Webserver Nedir?

Hiawatha we sunucusu proje bazında geliştirilmesi 2002 yıllarına dayanan bir projedir. Geliştiricisinin adı Hugo Leisink’dir. Kendisinin aktardığına göre hiawatha web sunucusu eski donanıma sahip sunucularda performans odaklı bir çalışmaymış. 2002 yıllarında öğrenci olan geliştirici başlangıçta Güney Hollanda, Hollanda Delft öğrenci evlerinde internet sunucularını desteklemek için bu projenin başladığını bu yazılım daha ziyade güvenlik odaklı olduğunu çoğu hacklenen sunucunun web sunucusu üzerindeki güvenlik açıklarından hacklendiğini bu sebeble kendisinin bu açıkları gözden geçirerek güvenlik duvarı uzantılı bir web sunucusu geliştirdiğini belirtmektedir. 2009 yıllarında linux hakkında yazılar yazan dergilerde yer verildiğine göre hiawatha apache alternatifi güvenliği ön planda bulunduran hafif bir web sunucusu olarak nitelendirilmiştir. Projenin resmi çıkış yılı ise 7 aralık 2014’te gerçekleşmiştir. Stabil versyon bu tarih ile halk ile buluşmuş olup önceki versyonlar gibi açık kaynak ve ücretsizdir.

Güvenlik ana odak noktası olmasına rağmen, Hiawatha kullanıcılarını aynı zamanda hız ve performans odaklı web sunucusu olduğu konusunda ikna etmiş gibi gözüküyor. Bağımsız bir araştırmacı (SaltwaterC) tarafından yürütülen bir performans testine göre, Hiawatha diğer web sunucuları ile ilgili ölçümlerde özellikle statik içerik kullanan web sunucualternatiflerine göre daha hızlı olduğu anlaşılmıştır. Hiawatha yükü dengelenmiş FastCGI odaklı bir web server’dır. Hiawatha, Apache,Nginx gibi kullanılabilecek lightweight bir web sunucu uygulamasıdır. Öne çıkan özellikleri içerisinde SQL injections, XSS ve CSRF ataklarına karşı geliştirilmiş bir WAF (Web Application Firewall) barındırmasıdır. Kaynak kod üzerinden derlendiğinde web sunucu istatistiklerini yansıtan bir monitörde barındırmaktadır.

Resmi web adresi: https://www.hiawatha-webserver.org/

İndirme Sayfası: https://www.hiawatha-webserver.org/download

Hiawatha Web Sunucusu Kurulumu

Önce program için repository indireceğiz ve kurulumu depo yolu ile gerçekleştireceğiz.

Alt bölümdeki komutla depo bağlantısını sunucumuza çekiyoruz.

wget http://anku.ecualinux.com/20/x86_64/anku-release-8-1.noarch.rpm

Alt bağlantıdaki komutla çektiğimiz depoyu sunucumuza tanıtıyoruz.

rpm -ivh anku-release-8-1.noarch.rpm

Alt bölümdeki komutla kurulumu gerçekleştiriyoruz

yum --enablerepo=anku install hiawatha

Kurulan Web sunucusunu başlatıyoruz.

systemctl start hiawatha

Sistemi aktifleştiriyoruz.

systemctl enable hiawatha

Sanal Host ayarlarını /var/www üzerinden yapabilirsiniz. Sanal Host ayarlarını /etc/hiawatha/hiawatha.conf üzerinden değiştirebilir düzenleyebilirsiniz.

monitor

Hiawatha Monitör desteğini istiyorsanız kaynak kod üzerinden Hiawatha’yı derlerken -DENABLE_MONITOR=on ve -DENABLE_XSLT=on parametlerini kullanmanız gerekli olduğunu unutmayın.

Kurulum işlemi bukadar arkadaşlar Bursa Bilgisayar’dan Bendeniz Yunus Emre Talay Saygılar Sevgilerle bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle. Unutmadan ileride bu web sunucusu ile ilgili sizlere performans notlarınıda yayınlayacağım. Ticari faliyetleriniz için bizlere telefon numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

Loading Facebook Comments ...

Leave a comment

 Characters available