Cpanel İnce Ayarları Stats and Logs Bölümü

Merhaba internet üzerinde cpanel ince ayarları için bir çok yazı bulunmakta bu arkadaşların bir çoğu bu işi deneme yanılma yolu ile çözen arkadaşlar teknolojinin hayatımıza bir güneş gibi doğması ile bir çok genç arkadaşın bu işin eğtimini almadan önce amatörlük dönemlerini internette deneme yanılma ile geçirdiklerini iyi biliyoruz ve gözlemliyoruz. Bu işi gerçekten ehil olarak yapan kişilerin sayısının çok az olduğunu düşünüyorum ve o kişilerinde açıkcası makale yazacak zamanlarının olmadığına eminim. Neyi neden yaptığınızı bilmeden papağan gibi şunu yap bunu yap diye makale hazırlamaktansa oturup türkçeye çevirisini gerçekleştirmek ülkemdeki cpanel kullanacak yada kullanmayı düşünen kişiler için daha yararlı olacaktır diye düşündüm aslında benimde zamanım çok az ancak burada çeviri yaptıktan sonra insanlar bu konuda bilgi sahibi olacaklar bu yüzden 30 dakikamı bu çeviri için ayırdım dilerim bu konuda sizlere bir nebze yardımcı olaiblirim burada yazılan bilgiler tamamen ingilizceden türkçeye çeviri üzerinedir bunları uygulamak tamami ile sizin insiyatifinizdedir.

Bu yazımda tweak settings bölümü için ince ayarların türkçeye çevirilmiş halini göreceksiniz dolayısı ile uygun olanları düşünerek yapılandırabileceksiniz.

Bölümler

Dilediğiniz bölümün açıklamalarını görmek için alt bölümden seçebilirsiniz.

1-All = Hepsini kapsadığı için extra anlatımını yapmaya gerke duymadım.
2-cPAddons = Eklenti ayarları ile ilgili.
3-Display = Ekran ve sıralama tercihleri
4-Domains = Alan adı ile ilgili tercihler
5-Logging = Günlük Tutma Seçenekleri
6-Mail = Mail Ayarları
7-Notifications = Bildirim Ayarları
8-PHP = Php Ayarları
9-Redirection = Yönlendirme Ayarları
10-SQL = Veritabanı Ayarları
11-Security = Güvenlik Ayarları
12-Software = Program Ayarları
13-Stats Programs = İstatistik Program Ayarları
14-Stats and Logs = İstatistik ve Günlük Ayarları
15-Status = Durum
16-Support = Destek
17-System = Sistem Ayarları

14.Bölüm Stats and Logs

Delete each domain’s access logs after stats run

Bu madde, İstatistikler işlendikten sonra sunucudaki her etki alanının erişim günlüğü silmek istemenizi belirlemenizi sağlar. Bu seçeneğin etkinleştirilmesi, disk alanı tasarrufuna yardımcı olabilir. Kullanmak istediğiniz değere karşılık gelen düğmeyi tıklatın.

Extra CPUs for server load [?]

Bu madde, sunucunuzdaki fiziksel işlemci sayısını eklemek için bir değer belirtmenizi sağlar. Bu sayıların toplamını en kritik yük durumunda sisteme işlemciye göre bölümleme olanağı sağlar, cpanel günlüğü, yedekleri ve cpu istatistikleri dikkate alacaktır. Metin alanının yanındaki düğmeyi tıklatın ve kullanmak istediğiniz değeri girin. Bu değer 0 olarak varsayılan.

Include password in the raw log download link in cPanel (via FTP).

Bu madde sunucunuzun cPanel ftp hesapları ekranında günlük download bağlantısı içerip içermeyeceğini belirtmenize olanak verir.

Keep master FTP log file [?]

Bu seçeneğin etkinleştirilmesi, FTP günlüklerinin / usr / local / apache / domlogs / ftpxferlog silinme sistemini önleyecektir.

Keep monthly log files [?]

Bu seçenek günlük dosyaları silerek yerine aylık olarak saklamanıza olanak tanır.

Keep stats logs [?]

İstatistik günlükleri tutmak istermisiniz?

Apache log file chmod value

Bu madde Apache günlük dosyasının chmod değerini ayarlamanıza olanak sağlar. Kimi okuma, yazma ve dosya yürütme izinlerinin chmod değerini ayarlar. Chmod ile ilgili daha fazla bilgi için Wikipedia üzerindeki makaleleri inceleyebilirsiniz. Metin alanının yanındaki düğmeyi tıklatın kullanmak istediğiniz chmod değerini girin. Bu madde için izin değeri varsayılan olarak 0640 olarak ayarlanır.

Show bandwidth usage in megabytes by default in WHM

Bu madde, whm’içerisinde megabayt cinsinden bant genişliği kullanımı görüntüleyip görüntülemeyeceğini belirtmenizi sağlar. Seçmek istediğiniz değere karşılık gelen düğmeyi tıklatın. Bu öğe varsayılan olarak kapalıdır.

Stats log level (minimum: 1; maximum: 10) [?]

Bu madde, sunucu için tutulan istatistik günlüklerinin /usr/local/cpanel/logs/stats_log ne kadar bilgi içereceğini belirlemenizi sağlar. Bu değer , 1 ile 10 arası tamsayılara kabul edebilen bir maddedir. Daha yüksek numaralar daha ayrıntılı olarak gösterir. Bu öğenin varsayılan değeri 1’dir. Metin alanının yanındaki düğmeyi tıklatın ve kullanmak istediğiniz tamsayı girin.

Log rotation size threshold (minimum: 10) [?]

Bu öğe, cpanel günlük dosyaları için kayıt kota sınırını belirlemenize olanak sağlar.Metin alanının yanındaki düğmeyi tıklatın ve kullanmak istediğiniz değeri girin. Bu öğe varsayılan olarak 300 megabayt olarak belirlenmiştir.

Force using binary rrdtool instead of shared object [?]

RRDtool cPanel & whm bant genişliğinin veri depolamak için kullandığı bir hizmet programıdır. cPanel & whm artık yerli Perl bağlantıları için rrd sistemine sahiptir. Onlar daha hızlı ve daha az yük kullanılar, Perl bağlantıları rrd sisteminde varsayılan olarak etkinleştirilir. Perl bağlantıları düzgün çalışmıyor ise, RRDaraçlarını kullanmak için seçebilirsiniz. Bu değer varsayılan olarak kapalı olarak gelmektedir.Bu ayar daha ziyade panelin kurdu olmuş kişilerin seçeceği türden bir ayardır.size tavsiyem varsayılan olarak kalması yönünde olacaktır.

Çalana kopyalayana alıntıdır diye link bile verse hakkımı helal etmiyorum.Oturup 0 dan makale yazın ortada bir tane açıklayıcı bilgi yok alayı birbirinden kopyalıyor.

Loading Facebook Comments ...

Leave a comment

 Characters available