CloudFlare Nedir Kullanırsanız Size Ne Kazandırır?

Merhaba bu yazımda sizlere CloudFlare hakkında kısa bilgiler verip nasıl kullanacağınızı anlatmaya çalışacağım.CloudFlare aslında bir filitre görevi görmektedir yoğun trafiğin olduğu yada bant genişliği sorunu yaşayan siteler için gerçekten güzel özelliklere sahip bir hizmettir.Bilinmesi gereken güzel özelliklerindne biride siteniz yoğun olarak saldırı alıyorsa içeriğinde bulunan güvenlik önlemleri ile bir çok saldırıya karşı sizi koruyabilmektedir.

CloudFlare Matthew Prince ve Lee Holloway tarafından 2009 yılında başlatılan bir projedir. 2010 yılı içerisinde TechCrunch aracılığıyla Dünya’nın ilgisini çeken CloudFlare temel olarak sitenizi DDoS, SQL Injection ve spam yorumlardan korumaktadır. Ayrıca ek olarak uygun CDN hizmeti veriyor. (bkz: Content Delivery Network) Ücretsiz vsersyonlar size sunduğu özelliklerin birkısmını tamamen ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu özellikler sizi güvenlik saldırılarından koruyacak ve sitenize erişim sağlanamadığı anda sitenizin son haliyle yayında kalmasını sağlayacaktır. CloudFlare ile bir sitenin ortalama sayfa hızı %30 artar, harcadığı bant genişliği % 60 azalır ve sistemi sayesinde sitenin güvenliği artmış oluyor. CloudFlare henüz beta sürüm yayınlarken bile milyonlarca saldırıyı engellemiştir.

CloudFlare’ın Çalışma Mantığı Nedir?

Sistemin çalışabilmesi için kayıt işlemini tamamlamanız ve istenilen değişiklikleri yapmanız gerekmektedir. Böylece sitenize gelen ziyaretçiler CloudFlare sunucularından ve filtresinden geçirilecektir. Bu işlem sayfa yüklenme hızını düşürmeyecek aksine arttıracaktır. CloudFlare, CDN adı verilen bir sistem kullandığından site üzerinde bir gecikme yaşanmayacaktır. Kayıt sırasında yapılan işlemler bittikten sonra CloudFlare’in sağladığı güvenlik duvarı ile sitenize yapılan küçük ve orta çaplı saldırılardan korunabilirsiniz.

CloudFlare ile Performans ve Güvenlik

Sitenizin trafiği yüksek değilse standart CloudFlare üyeliği işinizi görecektir. Ücretsiz paket ile CDN hizmeti alabilir ve bandwidth’inizi düşürebilirsiniz. Özellikle bandwidth sıkıntısı yaşayan site sahiplerinin daha iyi bir sunucu paketine geçmeden önce denemesi gereken bir servistir. Ücretsiz paketin yeterli gelmediği durumlarda düşük bir ücret karşılığında diğer ücretli paketten yararlanabilirsiniz.
Nasıl Kayıt Olunur?

Alt bölümde verilen linklerden sitesine girebilir ve üye olabilirsiniz.

https://www.cloudflare.com/login.html

Diğer hizmetlerini görmek için

https://www.cloudflare.com/plans

Ücretsiz kayıt işlemi sırasında her sayfada size resimler ve videolar eşlik ediyor. Sade arayüzü ve basit kullanımı sayesinde kolaylıkla kayıt olabilirsiniz. CloudFlare öncelikle alan adınızın DNS kayıtlarını topluyor, daha sonra toplanan bu kayıtlar CloudFlare’e aktarılıyor. Aktarım yapmadan önce istediğiniz veya istemediğiniz ayarları değiştirebilirsiniz. Son olarak alan adınızın NS kayıtlarını CloudFlare sunucularına yönlendirmeniz gerekiyor. 24 saat içerisinde kayıtlarınız güncellenecek ve CloudFlare sizin için çalışacaktır.

CloudFlare HTML içeriğini önbelleğine almaz. JavaScript, resimler ve CSS gibi sadece statik içeriği önbelleğine alır. Eğer JS, CSS veya görüntülerde değişiklik yapıyorsanız, development moda girebilir ve yaptığınız değişiklikleri anında görebilirsiniz. Development moduna erişmek için; Siteniz -> Ayarlar -> CloudFlare Ayarları -> Toggle Development Modu ON/OFF yolunu izleyebilirsiniz.

Loading Facebook Comments ...

Leave a comment

 Characters available