Centos Üzerine Plesk Kontrol Paneli Kurulumu Resimli Anlatım

Herşeyden önce pleski tek kod ile kurmak istiyorsanız.

Önce

1. Adım

# yum -y update (komutu ile işletim sistemimizi güncelleyelim)

2.Adım (Panelimizin otomatik kurulum dosyasını sunucumuza çekip kurulum işlemi için onayı tek kodla veriyoruz.)

# wget -O – http://autoinstall.plesk.com/one-click-installer | sh

Ben kendim kurmak istediğim için alt bölümdeki kurulumuda sizlere göstereceğim.

Kullandığım materyalleri sizlere anlatmak istiyorum. Burada anlattığım kurulum işlemlerini sırası ile yaparak dilerseniz 64 bit dilerseniz 32 bit makinalara aynı şekilde kurabilirsiniz.

Kullandığım İşletim sistemim Centos 5.4 32 bit Minimal (lamp yok içinde)

Ram:1024 mb

Disk 25 gb

Öncelikle centos üzerine kuruyorsanız yapmanız gereken işlemleri görelim. Olurda sisteminizde daha önceden kurulmuş olan mysql vs programlarınız duruyorsa panelkurulumunda sorun çıkmaması için bunları kaldırmanızı tavsiye ediyorum ve bunlar için sizlere gerekli kodu veriyorum.

[root@hostingtc.com ~]# yum remove http*
[root@hostingtc.com ~]# yum remove php*
[root@hostingtc.com ~]# yum remove cyrus*
[root@hostingtc.com ~]# yum remove mysql*

Öncelikle bilmenizi isterim buradaki kaldırma işlemine ben ihtiyaç duymadım çünkü minimal kurulum yaptım yani içerisinde bu paketlerin kurulumu olmayan işletim sistemini kurdum sizler içerisinde buna dikkat etmemiş kişiler varsa burda kafayı sıyırmasınlar diye burada unutmadan değinmek istedim.

Bu şekilde plesk bu kaldıracağımız yazılımları kendisi temin edeceği için kurulum sırasında çakışma yapmaması için kaldırıyoruz.

Öncelikle işletim sistemimize uygun autoinstaller paketini temin ediyoruz ben şu anda centos 5.4 bir makinada kurulum yapmaktayım.

Kullanacağım autoinstaller paketini burada vereceğim adresten indirdim.

Bütün bunlardan önce altta vereceğim SSH komutu ile centos sürümünüzü öğrenebilirsiniz.

rpm -qa | grep centos

çıkan sonuçlar içinden birtanesi sürümü verecek

centos-release-notes-5.4-4——–> (işte benim sürümüm)

http://www.parallels.com/eu/download/plesk9/

Bu adresten indireceğiniz işletim sisteminize uygun olan panel içerisinde plesk 10 sürümününe kadar mevcuttur kurulumda seçeneklerini göreceksiniz.

Öncelikle paneli kurabilmek için sunucumuza ssh yolu ile bağlantı kuruyoruz ardından

1.Adım

Ana dizinde değil isek ana dizine giriyoruz ana dizinde isek 2.adımdan devam ediyoruz

2.Adım
# mkdir plesk

yazarak plesk klasörü oluşturuyoruz.

3.Adım
# cd plesk

yazarak plesk dizini içerisine giriyoruz

4.Adım
# wget http://download1.parallels.com/Plesk/PPP9/CentOS5/parallels_installer_v3.6.0_build100407.15_os_CentOS_5_i386

yazarak autoinstaller paketini sunucumuza’a indiriyoruz..

dizinde indirilen dosyamızı görüntülemek için dizini dir komutu ile listeliyoruz ardından indirdiğimiz dosyanın ismini oradan kopyalıyoruz

5.Adım
# chmod +x indirdiğimizdizinadı ben şöyle yazdım

#chmod +x parallels_installer_v3.6.0_build100407.15_os_CentOS_5_i386

yazdım ve böylece kurulum dosyamıza gerekli izİnleri vermiş olduk sizde indirdiğiniz sürüme göre olan yazıyı dir komutu ile alın ve gerekli izinleri yukarıdaki kod ile verin.

6.Adım
# ./parallels_*

(burada bilmeniz gereken şey olurda ileride dosya adı değişirse bizim indirdiğimiz dosyamızın adının başlangıcı paralels_ yazılı olduğu için paralels_ yazdık buradaki * işareti ise dizin içerisindeki paralels_ yazılı olan içeriği çalıştır demek oluyor. Bu işlevi daha ziyade çok fazla içerik olan dizinlerde dizinleri görüntülemeden dilediğimiz içeriği görüntülemek ve düzenlemek içinde kullanıyoruz örnek vermek gerekirse nano *cache.php gibi)

yazarak kurulum işlemini başlatıyoruz…

Bu bölümden sonraki anlatımlarımı tamamen resim olarak yapacağımki sizlere hem ayrıntılı olarak anlatım yapayım hemde biliyorumki konuyu çalmak istyenler olacak onlarda havasını alsınlar.

7.Adım

Kuruluma devam etmek için “N” harfine basarak enter tuşuna basıyoruz.

8.Adım

Bu bölümde karşımıza kurulacak programların lsitesi gelir otomatik kurulum yaptığımız için zaten seçilidirler seçim yapmadan “N” harfine basarak enter yapıyoruz ve bir sonraki adıma geçiyoruz

9.Adım

Bu adımda Proxy isteyip istemediğimizi soruyor zaten paket içerisinde mevcut olarak olmadığından “N” harfine basarak ve enter yaparak geçiyoruz ve karşımıza alt bölümdeki ekran geliyor ve bir sonraki aşamaya doğru gidiyoruz..

Bu alt bölümdeki ekran üst bölümdeki ekranın geçişinde indirilen ve kurulan paketlerdir ben efect olsun diye ekledim sırf gözüksün diye ekranlar arası geçiş genel manada böyle gerçekleiyor

10.Adım’da 4 seçenek içeren bir ekran gelicek bu ekranda alt bölümdeki 1. seçeneceği seçtiğimizde seçmek için N yapıp enter yapıyoruz unutmadığınızı umuyorum seçim işlemi sonrası bir sonraki ekran geliyor kaşımıza

10a.Adım

1.madde resimde gözükmemiş onu buradan yazıyorum

Resimde gördüğünüz adımların açıklaması

1. [ ] Parallels Plesk Panel (Yönetim Panelimiz)

2. Şirket çatısı için küçültülmüş panel

3. Kolay site yapma program plesk 9 ve öncesi versyonlar için

4. Sql server kurulumu

10a.Adım

Bu ekranda diğer ekranda seçtiğimiz paralels plesk yazısından sonra versyonumuzu belirlememiz gerekiyor.Ben bu kurulumda 9.5.4 kurulumu yaptığım için onu seçtim siz dilerseniz diğer versyonlarıda seçebilirsiniz kurulum yönergeleri aynıdır sorun yaşarsanız P’enter yaparak geri alabilirsiniz

10b.Adım

Versyonlar dahil karşımıza alttaki bu ekran gelir bu ekrandan diğer kurulacak programlarımızı seçebilir örneğin ben kolays ite kurma programını seçmiştim

Seçim işlemi için önce seçeceğimiz maddenin karşısındai numaraya basıyoruz ardından enter’a basıyoruz ardından gelen sayfada maddemizi seçmiş olarak görüyoruz ardından N yazıp entere’a basarsanız bir sonraki sayfaya geçer ; P’ye basıp enter’a basarsanız bir önceki sayfaya geçer; Q’ya basarsanız kurulumdan çıkar.

11.Adım

Bu bölümde plesk kurulum tipini belirliyoruz resimde gördüğünüz gibi seçili olarak gelen kurulum tipik kurulum işaretlidir

12.Adım

Tipik değilde ben tam kurulum yapmamız için resimdeki maddeyi seçtim ve kuruluma devam ettim

“N” harfine basarak ve enter yaparak geçiyoruz..

13.Adım

Bu adımda gereken disk alanı belirtilmektedir benim seçtiğim paketler ile 1.6 gb’lik bir disk alanı gerekmektedir.Ve ekrana sahip olduğumuz harddisk değeride gelecektir.Örneğin benim harddiskim 25 gb Bu adımdan sonra autoinstaller gerekli paketleri sunucumuz’a indirip kurulumlarını yapacaktır yani bu adım en önemli adım ve en uzun sürecek olan adım.Bu adımdan sonra kurulum tamamlanmış olacak.Bu adımıda “N” harfine basıp enter yaparak geçiyoruz.

14.Adım

Kurulum bittiğinde bu ekranı göreceksiniz.

Not : Bu Son adımdan sonra biraz beklerseniz iyi olacaktır. Plesk panel normal bir şekilde çalışıyor gibi görünsede henüz tüm paketler kurulmuş değildir.Panel paketleri vb. paketlerin kurulma işlemi henüz tamamlanmadığından biraz bekleyip kurulumları tamamlıyoruz. Bu işlem sunucu performansına ve seçtiğiniz paketlere göre 10 dakika kadar sürebilir.

15.Adım

Siz bu arada bir kahve için 10 dakika bekleyin. 10 dakika geçti ise şimdi alttaki işlemi yapın ve panele artık girebilirsiniz.

16.Adım ve Son Adım
# reboot komutunu

yazarak sunucumuzu yeniden başlatıyoruz..Sunucu performansına bağlı olarak yaklaşık 2-3 dakika içinde sunucumuz yeniden başlamış olacaktır.Yeniden başladığında kurulum sonrası ayarlamalara geçebilirsiniz..

Önemli not :

İlk kurulumda Kullanıcı adı : admin Şifre : setup olarak panelimize giriş yapacağız.Server ip adresimiz aşağıdada yazdığı gibi Panel adresimizde https://sunucuipadresiniz:8443

Bu yazı 11 ocak 2011’de Bursa bilgisayar ve www.hostingtc.com aracılığı ile hazırlanmıştır. Bursa-Bilgisayar.com mutluluklar diler.

Loading Facebook Comments ...

Leave a comment

 Characters available