Bursa

Bursa bilgisayar olarak vatanımız gibi sevdiğimiz yeşil bursamızı ayrı bir kategoride tanıtma kararı aldık bu kategori altında yeşil bursamız hakkında ayrıntılı bilgiler ve tuizm amaçlı bilgiler yayınlacaktır. Türkiyenin en güzel şehirlerinden olan bursanın yeşil alanları dillere destandır. Sosyal etkinlikleri günümüz itibari ile diğer şehirleri aratmamaktadır. Bursayı anlatmak gerçekten çok güçtür gerek tarihi ile gerekse kültürel etkinlikleri ile bursa ili türkiyeye başkent olabilecek ölçüde güzel bir şehirdir. Bursa ilinin şampiyonlar şanpiyonu olan değerli takımı bursa spor ile bursa ili türkiyeye damgasını vurmuştur. Türkiye’nin büyük metropol kentlerinden ve en çok nüfusa sahip 4. şehridir. Ekonomik açıdan Türkiye’nin gelişmiş kentlerinden biri olan Bursa doğal ve tarihsel zenginlikleriyle de önem taşır. Bursa’da en çok Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş dönemine ait tarihî eserlerin bulunmasının sebebi ise, Bursa’nın Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olmasıdır. Bursa alışveriş merkezleri, parkları, müzeleri ve çarşısıyla bölgede öne çıkar. Ayrıca Bursa Marmara bölgesinin İstanbul’dan sonra gelen ikinci büyük şehridir. Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerindendir. Şehir İstanbul’dan sonra en büyük ikinci ihracatı gerçekleştirmektedir. Şehrin futbol takımı Bursaspor 2009-2010 sezonunda Turkcell Süper Lig şampiyonudur.

Bursa ilinin Merkez İlçeleri

Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Gemlik, Mudanya, Gürsu, Kestel,İnegöl

Bursa ilinin İlçeleri

İnegöl, Mustafakemalpaşa, Karacabey, Orhangazi, Yenişehir, İznik, Orhaneli, Büyükorhan, Keles, Harmancık,Yıldırım

Bursa ilinin yüz ölçümüne göre ilçeler

Bursa ilinin en büyük ilçesi: Mustafakemalpaşa’dır (1731 km2)dir.

Bursa ilinin en küçük ilçesi: Gürsu (118 km2)

Bursa ilinin nüfusa yoğunluğuna göre ilçeleri

Bursa ilinin En yoğun ilçesi: Osmangazi (778.526) Türkiye’nin en büyük 3. ilçesidir.

Bursa ilinin En az nüfuslu ilçesi: Harmancık (8.156)

Bursa ilinin 2010 yılı nüfus verilerine göre

Bursa ilinin Üniversiteleri ve çeşitli eğtim kurumları

Uludağ Üniversitesi;

Uludağ Üniversitesi 1975 yılında Bursa Üniversitesi adıyla kurulup 1982 yılında adı resmen Uludağ Üniversitesi olan, Bursa’nın ilk üniversitesi olma özelliğiyle birlikte Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumlarından biridir. Üniversiteye araç ile 5 dakika uzaklıktaki Görükle yerleşimi, barındırdığı çeşitli seçenekler sunan çok sayıda apart, özel yurt ve özellikle öğrenci odaklı kiralık daireler ile ideal konaklama merkezidir.Bursa Teknik Üniversitesi 2010 yılında yasal olarak kabul edilerek kurulmuştur. Kestel’de kurulacak olan üniversitenin binaları yapımı sonlanana dek Büyükşehir belediyesinin uygun gördüğü yerlerde hizmet verecektir.Bugün itibari ile uludağ üniverstesine şehir içerisindeki trenler ile kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Uludağ Üniverstesinin Bazı Bölümleri

Doğa Bilimleri, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi, Denizcilik Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Orman Fakültesi, İletişim Fakültesi ile Sanat ve Tasarım Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Fen Bilimleri Enstitüsü’nden oluşan bölümler planlanmıştır.Bursa Orhangazi Üniversitesi Bursa’nın ilk vakıf üniversitesidir. 2012-2013 eğitim-öğretim yılında öğrenci kabulüne başlamıştır.Bünyesinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi bulunmaktadır.

Bursanın Meslek Yüksek Okulu
Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu vardır. Fabrika-i Hümayun adlı eski ipek fabrikasında hizmet vermektedir.

Bursanın Dİğer Üniversteleri

Okan Üniversitesi Bursa Sürekli Eğitim Merkezi
Bilgi Üniversitesi Bursa enstitüler,Sürekli Eğitim Merkezi.

Bursa’daki ilk ve orta dereceli okullar listesi

Bursa sınırları dahilinde çok sayıda ilk ve orta dereceli eğitim kurumu bulunmaktadır.

Bursa ilinin Halk Eğitim Merkezleri

Nilüfer Halk Eğitim Merkezi
Gürsu Halk Eğitim Merkezi
Osmangazi Halk Eğitim Merkezi
Yıldırım Halk Eğitim Merkezi
Kestel Halk Eğitim Merkezi
Gemlik Halk Eğitim Merkezi

Bursa ilinin Yolları

Bursa ilinin Kara yolu

Bursa, İstanbul ve İzmir illeri arasında bir köprü gibidir. Bu D-200 Kara yoludur. Bursa’da otoyol da mevcuttur.(O-30) Bursa şehir merkezinin kuzeyinde bulunur, iller arası ulaşımı kolaylaştırmak için yapılmıştır. Şehir içi ulaşım ise BURULAŞ’a aittir. Bursa’da çok sayıda halk otobüsü, minibüs, dolmuş ve taksi bulunur. Otobüsler ve Bursaray’da ücretler Bukart adı verilen manyetik kartla sağlanır. 75 dk. içinde Metro-otobüs aktarmalarında ücretlendirmede indirim olur.

Bursa ilinin Hava yolu

Bursa’da hava ulaşımı Bursa Yenişehir Havaalanı aracılığıyla yapılır. Anadolu da bir çok merkeze Ankara aktarmalı sefer düzenlenmektedir. Hava alanı Yenişehir ilçesinde bulunur. Hava yolunun şehrin merkezinde bulunmamasının sebebi eskiden askeri amaçla kullanılan yedek hava meydanının sivilleştirilmiş olmasıdır.

Bursa ilinin Dış Hatları

Öger Tur: Düsseldorf ve aktarmalı olarak Almanya’daki diğer şehirler (sezonluk)

Bursa ilinin İç Hatları

Anadolu Jet: Ankara ve aktarmalı olarak diğer şehirler

Bursa ilinin Deniz Ulaşımı

İDO aracılığıyla Güzelyalı, Mudanya, Gemlik limanlarından İstanbul’a deniz otobüsü ve feribot ulaşımı yapılır.

Ayrıca BURULAŞ yaz aylarında körfez seferleri düzenlemektedir.

Bursa ilinin Demir yolu

Tren

Türkiye’de demir yolu ulaşımı ilk olarak Mudanya demir yollarının satın alınmasıyla gelişse de TCDD tarafından şuan da Bursa’ya demir yolu ulaşımı sağlanmamıştır. 2011 yılı içerisinde hızlı tren yatırımına başlanılması planlanmaktadır.

Bursa ilinin Meşhur Metrosu BursaRay

Bursa ray küçük sanayi İstasyonu

Bursa’da demiryolu ulaşımını BursaRay yapar. Yapımına 1998’de başlanmıştır. Bursa’nın merkez ilçe ve semtlerini çoğu noktada doğu-batı doğrultusunda birbirine bağlar. Burulaş isimli Bursa Büyük şehir Belediyesi’ne bağlı şirket tarafından işletilmektedir. Belirli etaplar halinde yapıldığından henüz tamamen bitirilmemiş bir projedir. 2002’de ilk olarak iki hat halinde işletmeye açıldı. Bu hatlar Emek’ten başlanan ve Arabayatağın da sona eren 1 no’lu hat ve Uludağ Üniversitesin’den başlayan ve yine Arabayatağın’da sona eren 2 no’lu hattır. Bu iki hat A etabını oluşturmuştur. 2008’de Şehreküstü de sona eren A etabı yaklaşık beş yıllık bir inşaat ve yapım aşamasından sonra, B etabı adıyla Arabayatağına kadar uzatılmıştır. Doğu Etabı(D) inşaat halindedir. Toplam uzunluğu 40 km dir.

Bursa ilinin Nostaljik Tramvayı

Bursa Cumhuriyet Caddesinde Zafer Meydanı ile Gökdere arasında nostaljik tramvaylar hizmet vermektedir. Hem ulaşım hem turizme katkı sağlayan 1,5 km’lik hat, 28 Mayıs 2011 günü törenle hizmete açılmıştır.[5] Nostaljik tramvayın ilgi görmesinden dolayı mevcut hatta ilave yapılmıştır. 20 Temmuz 2011 tarihinde başlayan inşaat çalışmasıyla nostaljik tramvay, Yıldırım’ın Davutkadı semtine uzatıldı. İlave hat, 5 Kasım 2011 günü törenle hizmete açılmıştır.[6] Hattın uzatılmasıyla birlikte hem nostaljik hem de normal tramvaylar hizmet vermektedir. Günde 7.000’den fazla yolcu bu hattı kullanmaktadır.

Bursa ilinin T1 Hattı

T1 hat numaralı Heykel-Garaj tramvay hattının çalışmaları 07.08.2012 tarihinde başlamıştır. Stadyum Caddesi-Altıparmak Cadeesi-Atatürk Caddesi-Heykel-İnönü Caddesi-Kıbrıs Şehitleri Caddesi-Kent Meydanı-Darmstadt Caddesi güzergahında sefer yapacak olan tramvayda hat boyunca 13 istasyon yer alacak. Çalışmalar devam etmektedir.

Bursa ilinin Teleferik hizmeti

Teleferik Sarıalan’da

Uludağ ile Bursa arasındaki ulaşımı kolaylaştıran bir sistemdir. Türkiye’nin en uzun teleferiği olan Uludağ Teleferiği, Bursa’dadır. Yıldırım’daki Teferrüç semti ile Uludağ’daki Sarıalan yaylası arasında 1963’te kurulmuştur. Kadıyayla istasyonundaki aktarma ile toplam 4766 metre uzunluğundadır. 374 metrelik rakımdan başlayan yolculuk, yaklaşık 20 dakika sonra 1634 metrelik rakımda sona erer. Bu teleferik aynı zamanda Türkiye’nin ilk teleferiğidir. 2010 yılında başlayan projeyle oteller bölgesine uzatılarak toplam uzunluğu 8.8 km ye, 1865 metrelik rakıma, kapasitesi de 10 kat artarak 16.000 kişiye çıkacaktır.

Bursa ilininde Sanayi

Bursa ilinin Otomotiv Sanayisi

Bursa’da otomotiv sanayi kuruluşları, otomobil, otobüs, tren vagonları ve bunlara ait yedek parçaların imalatını yapmakla birlikte, yurt içine ve yurt dışına satış yapmaktadır. Tofaş-Fiat,Oyak-Renault ve Karsan otomobil fabrikaları Bursa’da bulunmaktadır.

Bursa ilinin Mobilya Sanayisi

İnegöl İlçesinde Organize sanayi bölgesinde faaliyet göstermektedir. Çilek, Donat, Weltew, NdesigN,vb. Gibi birçok Ünlü Mobilya Firması İnegöl’de bulunmaktadır.

Bursa ilinin Tekstil Sanayisi

Türkiye’deki bir çok yerli tekstil markasının fabrikaları Bursa’da bulunur.Ayrıca tekstil sanayi olarak da Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden biri konumundadır. Bursa Uluslararası Tekstil Ve Ticaret Merkezi-BUTTİM Bursa’dadır.

Bursa ilinin Yerel Medyası

Bursa, Yerel Medya Kuruluşlarının en fazla olduğu illerden biridir. Bursa’da 27’si Merkezde olmak üzere Toplam 39 Yerel Radyo Kanalı, 8 Yerel Televizyon Kanalı, 20’si Merkezde Toplam 46 Yerel Gazete bulunmaktadır.

Yerel televizyon kanalları

Olay TV
ASTV
Line TV
Bursa TV
Bursaspor TV
Köy TV
Kanal 16 (İnegöl)
Süper Kanal TV (İnegöl)

Yerel radyo kanalları
88.3 Gerçek FM
88.5 Radyo 24
89.0 Radyo NİDA
89.5 Radyo Şampiyon
90.5 Olay FM
91.5 Radyo Şimşek
91.7 Uludağ FM
92.6 Radyo Aktif
93.4 Bursa Doğuş FM
94.2 Bursa FM
94.4 Radyo Türk
95.4 Radyo Sır
96.3 Radyo 16
99.1 Radio Line
99.3 Radyo Vizyon
100.9 Radyo Pozitif
101.6 Bursa Polis Radyosu
101.9 Radyo Jet
103.3 Rahmet FM
103.7 Radyo Maksimum
104.3 Bursa Karadeniz FM
105.3 Radyo Venüs
105.5 Radyo EN Bursa
106.5 Radyo Park
106.7 Radyo Davet
107.1 Radyo Poyraz
107.3 Bursa Gül FM
107.9 Bursa Gonca FM

Diğer yerel radyolar

92.4 Gençses FM (İnegöl)
101.7 Radyo Medya (İnegöl)
102.1 Radyo Deniz (İnegöl)
103.5 Radyo Güneş (İnegöl)
93.8 Radyo Cennet (Mustafakemalpaşa)
96.1 Dost FM (Mustafakemalpaşa)
96.5 Radyo 14 (Mustafakemalpaşa)
100.7 1001FM (Binbir FM) (Mustafakemalpaşa)
105.1 Karacabey FM (Karacabey)
106.9 Yörem FM (Karacabey)
105.7 Orhangazi FM (Orhangazi)

Yerel gazeteler

OLAY GAZETESİ
BURSA HAKİMİYET
BURSA HABER
KENT
BURSA MEYDAN
BURSA GERÇEK GAZETESİ
GAZETE AVRUPA
GAZETE BURSA

olmak üzere 20’si Kent Merkezinde, 26 Yerel Gazete ise İlçelerde olmak üzere Bursa’da Toplam 46 Yerel Gazete Bulunmaktadır. Bunun Yanında Kentin Cemiyet Hayatını ve Gece Yaşantısını anlatan Magazin Dergileri ve Yerel Ekonomi Dergileride Bursa’nın Diğer Yerel Basın Kuruluşlarıdır.

Yerel Basın Kuruluşları haricinde Tüm Ulusal Radyo ve TV Kanallarıda Bursa’da Farklı Frekanslarda yayın yapmaktadır. Şehirde Ayrıca, AA (Anadolu Ajansı), İHA (İhlas Haber Ajansı), CHA (Cihan Haber Ajansı), DHA (Doğan Haber Ajansı) gibi Önemli Haber Ajanslarının büroları bulunmaktadır.
Kardeş Şehirler

Türkiye Ankara Türkiye
Türkiye Gaziantep Türkiye
Türkiye Denizli Türkiye
Kuzey Kıbrıs Lefkoşa, KKTC
Makedonya Üsküp, Makedonya
Arnavutluk Tiran, Arnavutluk
Bulgaristan Sofya, Bulgaristan
Almanya Kulmbach, Almanya
Çin Halk Cumhuriyeti Anshan, Çin
İsrail Herzliya, İsrail
Finlandiya Oulu, Finlandiya
Türkiye Van, Türkiye
Bulgaristan Plevne, Bulgaristan
Ukrayna Vinnitsa, Ukrayna
Azerbaycan Gence, Azerbaycan
Pakistan Multan, Pakistan
Slovakya Kosice, Slovakya
Moldova Ceadîr-Lunga, Moldova
Türkiye Kars, Türkiye[10]

Sağlık

Bursa sağlık açısından çok gelişmiş bir şehirdir. Çok sayıda özel ve devlet hastanesi barındırır. Hastanelerden bazıları aşağıdadır.
Merkezdeki Devlet Hastaneleri

Bursa Devlet Hastanesi
Çekirge Devlet Hastanesi
Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Prof.Dr. T. Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi
Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi

Zübeyde Hanım Doğumevi
Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi
Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Duaçınarı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Özel Sağlık Kuruluşları

Bursa Medical Park Hastanesi
Bursa Acıbadem Hastanesi
Bursa A4 Psikiyatri Merkezi
Bursa Psikiyatri Dal Merkezi
Konur Cerrahi Tıp Merkezi
Bursa Vatan Hastanesi
Esteticare
Estetik Cerrahi Merkezi
Pembemavi Kadın Doğum Merkezi
Yeni Gün Özel Rehabilitasyon ve Tıp Merkezi
Esentepe Tıp Merkezi
Setbaşı Tıp Merkezi
Mar-Tıp Marmara Tıbbı Görüntüleme Merkezi
Bursim Nükleer Tıp Tanı Ve Tedavi Merkezi
Dentatürk Diş Hastanesi
Çocuk Sağlığı Merkezi
Rentıp İhsaniye Tıp merkezi

Rentıp Tüp Bebek Merkezi
Mamer Cerrahi Merkezi
Jimer Kadın Hastalıkları Hastanesi
Hayat Hastanesi
Bahar Hastanesi
Doruk Tıp Merkezi
Yıldırım Göz Merkezi
Bahar Göz Merkezi
Özel Nilüfer Can Diyaliz Merkezi
İnegöl Özel MEDİCE Hastanesi
İnegöl Acıbadem Hastanesi
Medicabil Hastanesi
Bursa Memleket Hastanesi
Konur Hastanesi

Kültürel dernekleri

Bursa Tahtakıran Kılıç Kalkan Folklör Derneği
Bursa Kültür ve Sanat Derneği
Bursa Kadın Ressamlar Derneği
Bursa Filarmoni Derneği
Bursa Mehter Musikisi ve Halk Oyunları Derneği
BurSanat Eğitim ve Gençlik Derneği
Bursa Kent Konseyi
Bursa Gençlik Meclisi
Yeni Yüksektepe Kültür Derneği
Bursa Çamlıklılar ~ TexaS Kardeşlik Derneği
Sivil Diyalog Derneği
Bursa Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği

Turistik yerleri
Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ
Gölyazı
Mudanya
İznik
Cumalıkızık
Somuncu Baba Türbesi

Cumalıkızık

Ulu Cami
Emir Sultan Camii
Yeşil Türbe
Tarihi Çınar
Ağlayan Çınar
Bursa Surları
Oylat, İnegöl
Keramet Su Kaplıcası,Orhangazi
Karabaş-i Veli Tekkesi,Osmangazi
Suuçtu Şelalesi,Mustafakemalpaşa

Bursa Mutfağı

İskender Kebap
Ciğer Sarma
Kestane Şekeri
Mağlıç Peyniri
Mihaliç Peyniri
Pideli Köfte
İnegöl Köfte
Yenişehir Kasap Köfte
Kemalpaşa Tatlısı
Cevizli Lokum
Kaymaklı Ekmek Kadayıfı

Alışveriş Merkezleri ve Hipermarketler
Korupark Alışveriş Merkezi
Zafer Plaza

AS Merkez Outlet (Terminal Yolu)
Anatolium (Terminal yanı)
Korupark AVM (Mudanya Yolu)
Zafer Plaza (Şehreküstü Mahallesi Cemal Nadir Caddesi)
Kent Meydanı AVM
CarrefourSA AVM
CarrefourSA Hipermarket (x2) (Anatolium AVM – CarrefourSA AVM)
CarrefourSA Express (x3) (Kent Meydanı AVM – Nalbantoğlu – Bademli)
Nilpark AVM (İzmir Yolu)
Özdilek AVM (x7) (Hilton Oteli yanı – Mudanya Yolu – Ataevler – Kaplıkaya – İnegöl – Gemlik – Ev Teksil Kapan Han)
Koçtaş (x3) (Mudanya Yolu – Yeni Yalova Yolu-CarrefourSA AVM)
Metro(x2) (Yeni Yalova Yolu-İzmir yolu)
Kipa (Mudanya Yolu)
Bursa Kırcılar AVM
Leroy Merlin (Terminal Yanı)
İnegöl Alışveriş ve Yaşam Merkezi (İnegöl)
Migros (x13)(Gemlik – Küçükkumla – Mudanya Merkez – Mudanya Sahil – Ertuğrulkent – Nilüfer – Mjet Eğitimciler – Bursa Moderm – Bademli – Mjet Altıparmak – Asmerkez – Zafer Plaza – Mjet Kükürtlü)
5M Migros Hipermarket (İnegöl Alışveriş ve Yaşam Merkezi)

Büyük Parklar

Azerbaycan-Türkiye Dostluk ve Soydaşlık Parkı

Reşat Oyal Kültür Parkı

Bursa Botanik Parkı

Bursa Botanik Parkı

Bursa’daki büyük parklardan bazıları;
Dolphin park Avrupa’da sayılı Türkiye’de ilk yunus gösteri merkezidir.
Reşat Oyal Kültür Parkı 1955’te açılan bünyesinde çay bahçeleri, lokantalar, Bursa Arkeoloji Müzesi, Konservatuvar Binası, Açık Hava Tiyatrosu bulunur.
Uludağ Milli Parkı Dünyaca ünlü Türkiye’nin en önemli kayak merkezidir.
Merinos Parkı İçerisinde nikah salonu, kültür merkezide barındıran büyük bir parktır.
Azerbaycan- Türkiye dostluk parkı Azerbaycan’la olan bağlarımızı güçlendirmek amacıyla yapılmış güzel bir parktır.
Atatürk Kentorman Bursa halkının hafta sonlarında soluk aldığı Bursa’nın inci tanesi kentormanıdır.
Bursa Hayvanat Bahçesi Avrupa Standartlarında bir hayvanat bahçesidir.
Bursa Botanik Parkı Binlerce çeşit bitki ve ağacın bulunduğu avrupa standartlarında büyük bir park.
Havuzlu Park İçerisinde olimpik havuz bulunduran büyük bir park.
Mihraplı Park İçerisinde Şehitliğinde bulunduğu Carrefoursa nın arka kısmında büyük bir parktır.
Yıldırım Minia
Aquapark Bursa
Kaplıkaya Cazibe Merkezi İçerisinde akvaryumların, balık tutma göletlerinin, yürüyüş yollarının, tenis kortlarının bulunduğu dev park. Yıldırım’da bulunmaktadır.

Doğal mekanları
Uludağ Milli Parkı

Aras Şelalesi
Suuçtu Şelalesi (Mustafakemalpaşa)
Saitabad Şelalesi (Kestel)
Ayvaini Mağarası (Mustafakemalpaşa)
Görecik Yaylası (Büyükorhan)
Kocayayla (Keles)
Sadağ Kanyonu (Orhaneli)

Sansarak kanyonu (İznik)
Cumalıkızık
Gölyazı, Nilüfer
Uludağ Milli Parkı (Osmangazi)
İznik Gölü
Misi (Nilüfer)
Aliç yaylası (İznik)
Ilıca (Orhangazi)

Kale ve surları
Bursa Kalesi

Bursa Kalesi
İznik Kalesi
Kestel Kalesi

Kite Kalesi
Ulubat Kalesi
Yer Kapı

Pınarbaşı Kapısı
Zindan Kapı
Kaplıcalar Kapısı

İstanbul Kapısı
Lefke Kapısı
Yenişehir Kapısı

Gazi Akdemir Hisarı
Balabanbey Hisarı

Kiliseleri

Çamlıca Köyü Kilisesi
(Mustafakemalpaşa)
Çatalağıl Kilisesi (Demirtaş)
Eski Karaağaç Köyü Kilisesi
(Karacabey)
Fransız Kilisesi
Ermeni Kilisesi
Georgios Gürcü Kilisesi (Gölyazı)

Harmanlı Köyü Kilisesi (Karacabey)
Dereköy kilisesi
Hagios Taxiarchoi kilisesi (Kurşunlu)
Theotokos manastır kilisesi (Kurşunlu)
Karakoca Köyü Kilisesi (Karacabey)

Koimesis Tes Theotokos (Demirtaş)
H.Konstantinos Kilisesi (Gölyazı)
Michael Taxiarches Kilisesi (Demirtaş)
Theodoros Kilisesi (Çalı)

Ayasofya Kilisesi (İznik)
Derecik Bazilikası (Büyükorhan)
H.Apostoloi kilisesi (Aydınpınar)
Gürle Köyü Kilisesi (Orhangazi)

Tekkeleri

Karabaş-i Veli Tekkesi Kültür Merkezi www.mevlana.org.tr

Hacı İbrahim Tekkesi

Camileri
Bursa Ulu Camii

Abdal Murat Camii
Abdal Camii
Ahmet Dai Camii
Ahmet Paşa Fenari Camii
Alaaddin Camii
Ali Paşa Camii
Altıparmak Camii
Araplar Camii
Armutlu Camii
Ayaz Köyü Camii (Mustafakemalpaşa)
Aynalı Camii
Baba Sultan Camii (Gürsu)
Başçı İbrahim Camii
Beyazit Paşa Camii
Bedrettin (Hafsa Sultan) Camii
Beşikçiler Camii
Bilal-i Habeşi Camii
Bursa Ulu Camii
Cuma Camii (İnegöl)
Cumalıkızık Camii
Çardak Camii (İnegöl)
Çamaşırlık Camii (İnegöl)

Daye Hatun (Taya Kadın) Camii
Demirtaş (Timurtaş) Camii
Duhtter-i Şerif (Fışkırık) Camii
Duran Camii
Ebu İshak Camii
Edebali Camii
Emir Sultan Camii
Ertuğrul Camii
Eski Camii (Karacabey)
Ehli-Beyt Camii
Gazi Orhan Camii
Hacılar Camii
Hamzabey Camii
Hüdavendigar Camii
Hacı Ömer Raca Camii
İbni Bezzaz Camii
İbrahim Paşa Camii
İmam-ı Azam Camii
İshakpaşa Camii (İnegöl)
İvaz Paşa Camii
Kasım Efendi Camii (İnegöl)
Kavaklı Camii

Kiremitçi Camii
Kurşunlu Camii (Karacabey)
Lazlar Camii (İnegöl)
Maksem Camii
Malhatun Camii
Merkez Camii (Harmancık)
Meşeli Camii
Mollaarap Camii
Molla Fenari Camii
Muradiye (II. Murat) Camii
Musababa Camii(Kurtbasan)
Malhatun Camii
Namazgah Camii
Orhangazi Vakfı Camii
Örnekköy Camii(Orhangazi)
Piremir Camii
Sani Konukoğlu Camii (İnegöl)
Selimiye Camii
Selimzade Camii
Setbaşı(Karaçelebi) Camii
Sıracevizler Camii(Kurtbasan)

Sinanbey Camii (Arap Camii) (İnegöl)
Somuncu Baba (Şeyh Hamid) (Ayazma) Camii
Şahadet Camii (Şehadet (Saray) Camii)
Şekerhoca Camii
Şerefüddin Paşa Camii
Şeyh Müftü Camii (Mustafakemalpaşa)
Şible (Şibli) Camii
Tuzpazarı Camii
Ulu Camii
Ulu Kubbeli Camii
Üç Kuzular Camii
Üftade Camii
Zeynel Abidin Camii
Veledi Yaniç Camii
Yerkapı (Bab-i Zemin) (Kara Ali) Camii
Yeşil Camii (Bursa)
Yıldırım Camii
Yiğit Cedid Camii
Yiğit Köhne Camii
Zeyniler Camii
Yunus Emre Camii
Yolçatı Köyü merkez Camii

Mescitler

Acem Reis (Arap Dede) Mescidi
Akbıyık (Veled-i Harir) Mescidi
Alacahırka Mescidi
Alanyeri (İsmail Hakki) Mescidi
Azeb Bey Mescidi
Çakırağa (Mecnun Dede) Mescidi

Çukur Mahalle Mescidi
Davut Paşa Mescidi
Mina Mescidi
Ebu İshak Mescidi
Güngörmez Mescidi
Hacı Sevinç Mescidi

Hacı Seyfettin Mescidi
İmaret-i İsabey Mescidi
Reyhan Mescidi
Selçuk Hatun Mescidi
Tahtalı Mescid
Yeni Kaplıca Mescidi

Türbeler

Abdal Türbesi
Abdüllatif Kutsi (Zeyniler) Türbesi
Ahmed Paşa Türbesi
Akbıyık Türbesi
Azeb Bey Türbesi
Çobanbey Türbesi
Devlet Hatun Türbesi
Ebu İshak Kazeruni Türbesi
Emir Sultan Türbesi

Eskici Mehmet Dede Türbesi
Gazi Timurtaş Türbesi
Hamzabey Türbesi
Hatuni İhsa Sultan Türbesi
Hatice Sultan Türbesi
Hatuniye Türbesi
Havlucu Ahmet Efendi Türbesi
İsmail Hakkı Bursevi Türbesi
Kara Mustafa Paşa Türbesi
Mükrime Hatun Türbesi

Okçu Baba Türbesi
Umur Bey Türbesi
Orhan Gazi Türbesi
Osmangazi Türbesi
Süleyman Çelebi Türbesi
Şahin Baba Türbesi (Keles)
Şehzade Mahmut Türbesi
Şehzade Mustafa Türbesi

Şehzade Mustafa Türbesi
Şirin Hatun Türbesi
Üç Kuzular Türbesi
Yeşil Türbe
Yıldırım Bayezid Türbesi
Somuncu Baba Türbesi
Tezveren Türbesi
Üftade Hazretleri Türbesi
Babasultan Türbesi

Medreseler

Lala Şahin Paşa Medresesi
Muradiye Medresesi

Gökdere Medresesi
Molla Yegan Medresesi

Vaiziye (Mahkeme) Medresesi
Yeşil (Sultan) Medresesi

Şair Ahmet Paşa Medresesi
Eynebey Medresesi

Müzeler

Bursa Kent Müzesi
Bursa Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi
Hünkar Köşkü Müzesi
Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi
Bursa Arkeoloji Müzesi
Bursa Ormancılık Müzesi
Bursa Tekstil Müzesi

Osmanlı Evi Müzesi
Atatürk Evi Müzesi
Hüsnü Züber Evi / Yaşayan Müze
Yeşil İslam Eserleri Müzesi
Bursa Enerji Müzesi
Bursa Kılıç Kalkan Evi Müzesi

Hanlar

Balı Bey Hanı
Emir Han
Eski Yeni Han
Hoca Dursun Hanı
Geyve Han
Kapan Hanı

Doğan Gözü Hanı
Kütahya Hanı
Eskişehir Hanı
İpek Han
Koza Han
Pirinç Han

Tuz Hanı
Fidan Han
Kurşunlu Hanı
Issız Han
Apolyont Hanı
Eski Tahal Hanı

Köprüler
Bursa Irgandı Köprüsü

Abdal Köprüsü
Cılımboz Köprüsü
Demirtaş Köprüsü

Irgandı Köprüsü
Mihraplı Köprüsü
Meydancık (Geredeli) Köprüsü

Setbaşı Köprüsü
Tatarlar Köprüsü
Boyacıkulluğu Köprüsü

Kaplıcalar

Ağaçhisar Kaplıcası(Orhaneli)
Yeni Kaplıca (Eski Carrefour arkası)
Armutlu Kaplıcası
Bademli Bahçe Kaplıcası
Dümbüldek Kaplıcası(Mustafakemalpaşa)
Gemlik (Terme) Kaplıcası
Ilıcaksu Kaplıcası (Harmancık)
Orhangazi Keramet Kaplıcası
Oylat Kaplıcası(İnegöl)
Sadağ Kaplıcası(Orhaneli)
Vakıfbahçe (Çekirge) Kaplıcası

Kültür Merkezleri

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi
Tayyare Kültür Merkezi
Akpınar Kültür Merkezi
Konak Kültür Evi
Fethiye Kültür Merkezi
Nilüfer Uğur Mumcu Sahnesi
Barış Manço Kültür Merkezi
Adile Naşit Kültür Merkezi
Görükle Çağdaş Eğitim Kooperatifi Kültür Salonu
Suare Kültür Merkezi
Müjdat Gezen Sanat Merkezi
Ördekli Kültür Merkezi
Yıldırım Kültür Merkezi
U.Ü. Prof.Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi
Karabaş-ı Veli Kültür Merkezi

Bursadan Kareler

Zafer Plaza alış-veriş merkezi

Kent meydanı alış-veriş merkezi

Saat kulesi

Bursa kalesi

Korupark Alışveriş Merkezi

Zafer Plaza Alışveriş Merkezi

Botanik Park Bursa

Botanik Park Bursa

Nilüfer İlçesinin Uzaktan Görüntüsü

Sanal sunum

Diğer bilgiler
Bursa turizmine büyük katkı sağlayan Uludağ’dan görünüm.

2009 yılı nüfus sayımı resmi kesin sonuçlarına göre Türkiye’nin 4. büyük kent merkezidir.
Şehiriçi ulaşım 1998’e kadar Taksi, Dolmuş ve Belediye otobüsü gibi klasik sistemlerle karşılanıyordu. 1998’de Bursa metrosu’nun temeli atıldı ve 2002’de işletmeye açıldı. Şehirde ayrıca bir Teleferik hattı vardır. Uludağ’a ulaşım, dolmuş ve taksilerin yanı sıra 29 Ekim 1963’te tamamlanarak hizmete açılan bu hatla karşılanmaktadır. Bu hat Türkiyenin ilk teleferik hattıdır, 4766 metre uzunluğundadır. Kabinlerin her biri 40 yolcu kapasitelidir.
2005 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin ilk ve tek kalite belgeli büyükşehir belediyesi olmuştur.
Bursa’da, 1975 yılında Uludağ Üniversitesi[11] kuruldu.
Cumhuriyet tarihinin ilk modern sinema-tiyatro-konser salonları arasında yer alan Tayyare Kültür Merkezi, mimar Arif Hikmet Koyunoğlu’nun projesi doğrultusunda Tayyare Cemiyeti (Türk Hava Kurumu) tarafından yaptırılmış ve 1932 yılında Bursada hizmete açılmıştır.
Reşat Oyal Kültür Parkı 1955 yılında hizmete açıldı.
Bursa Devlet Tiyatrosu 1957 yılında kuruldu.
Uludağ Milli Parkı 1961 yılında milli park ilan edildi.
Uluslararası Bursa Festivali 1962 yılından itibaren, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı’nın (BKSTV) koordinasyonunda düzenleniyor.
Bursa Bölge Senfoni Orkestrası, temeli 1997 yılında atıldı.
Bursa Botanik Parkı, 1998 yılında hizmete açılmıştır.
Bursa Hayvanat Bahçesi, 1998 yılında hizmete açılan Avrupa standartlarındaki hayvanat bahçesi
Bursa’da bir konservatuvar bulunuyor. (Bursa Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı)
Bursa Devlet Türk Sanat Müziği Korosu 1991 yılında kuruldu, Kültür Bakanlığı’na bağlı.
30 Temmuz 1991 tarihinde Bursa’da BUR-HOY Bursa Mehter Musikisi ve Halk Oyunları Derneği kurularak Bursa Mehter Takımı yeniden teşkilatlandı. (1326 yılında Bursa’nın fethi ile kurulan Bursa Mehterhanesi 1826 yılında Yeniçeriliğin kaldırılışıyla beraber kapatılmıştır).
1999 yılından itibaren 474 km’den 795 km (2007 yılına kadar) kanalizasyon ve yağmursuyu hattı yapıldı. Aynı sürede içme suyu ve kanal döşeme çalışmalarında da 80 km’den 177 km’ye ulaştı. 1999 itibaren 150 km. döşenen içmesuyu şebeke hattı 210 km’ye çıkarıldı. Doğalgaz yaygınlık oranı yüzde 35’ten yüzde 80’e çıktı. 2007 yılında doğalgaz abone sayısı Bursada 588 bine ulaştı.
9 Şubat 2007’de, M.Ö. 202 yılında Bursa’da Kartaca Komutanı Hannibal tarafından Pınarbaşı’nda kurulan Çarşaf Su Yapısı, Bursa Belediye tarafından restore edilerek hizmete açıldı.
2008 yılın Temmuz ayında 260 bin metrekare alana sahip Merinos Parkı Bursa’da hizmete açıldı. Kültürpark’tan sonra Bursa`nın en büyük kent parkıdır.
Bursa’da 2008 yılın mart ayında ev ve süs hayvanlarına mikroçip takılarak kayıt altına alma, elektronik kimlik-pasaport verilme işlemleri başlamıştır.
Türkiye’nin ilk tekstil müzesi Bursa’dadır.
Türkiye’nin ilk zeytinyağı laboratuarı Bursa’ya kurulmuştur.

Loading Facebook Comments ...

Leave a comment

 Characters available