Blogger’a Alan Adı Yönlendirmesi

Merhaba arkadaşlar uzun zamndır yoğunluktan dolayı bloğa yazı yazamamıştım. Bir arkadaşıma ücretsiz bir hosting sağlamak amaçlı bir blog açmayı düşündüm bu durumda aklıma en uygun Blogger geldi biliyorsunuz bu hizmet google’nin güzel ücretsiz bir hizmetidir. Dİlen kişiler adsense reklamlarınıda buradan yayımlayarak para kazanabilirler. Öncelikle hesap oluşturmak için bir tane gmail hesabına ihtiyacınız var gmail’iniz yoksa buradan açabilirsiniz.

GMAİL AL

Daha sonra hesabımızla oturum açmış olarak yukarı bölümden blogger yazılı linke tıklıyoruz. Sırası ile menüler.

Arama
Görseller
Play
Haberler
Gmail
Dokümanlar
Takvim
Çeviri
Blogger ——— > seçiyoruz
Daha fazlası

Daha sonrasında hesabımızı oluşturuyoruz ve yeni blog yazan yere tıklarsanız otomatik bloğunuz açılacaktır.Tabi iş bukadarla kalmıyor biliyorsunuzki buradan yapacağınız siteler. alanadı.blogspot.com uzantısı ile geliyor işte burada google a’kay üzerinden daha önceden satın aldığınız bir alan adını burada yaptığınız sitenize yönlendirmeye izin veriyor böylece sadece bir alan adı ücreti ödeyerek site sahibi olmuş oluyorsunuz. Aklınıza takılmasın yazılarınızı yazın google yazıların siteden taşınmasınada izin veriyor. Yani site büyüdü taşıcam diye düşünürseniz yedek alıp taşıyadabilirsiniz.

Şimdi alan adı yönlendirmesi için alan adınızı satın aldığınız firmanın kontrol paneline girip panel üzerinden name server bölümünde A kaydı oluşturmanız gerekecektir. Mevcut örnek aşşağıdadır.Takılırsanız ücreti karşılığı destek olaiblirim. Ama herşey para olmadığı için herşeyi burada anlattım.

TYPE hostname TTL IP Address
A (Boş bırak) 1800 216.239.32.21
A (Boş bırak) 1800 216.239.34.21
A (Boş bırak) 1800 216.239.36.21
A (Boş bırak) 1800 216.239.38.21

DNS işlemlerimiz bitti. Şimdi blogger kumanda panelimizdeki ayarlar>yayıncılık kısmına giriyoruz. Özel Alan yazan linke tıklıyoruz. Açılan sayfada sağ tarafta “Gelişmiş Ayarlara Geçiş Yapın” linkine tıklıyoruz. Kutucuğa domainimizi yazıyoruz www.deneme.com şeklinde. Sonraki adımı hayır olarak bırakıp doğrulama kodunu giriyoruz ve Ayarları Kaydet butonuna basıyoruz. Hepsi bu kadar.

DNS işlemlerinin tamamlanması 2-48 saat arasında değişebilir. Bu süre zarfında blogunuza erişemeyebilir ve hatta bazen Google dizin bulunamadı hatası alabilirsiniz; ancak en geç iki gün içerisinde işlemleriniz tamamlanacaktır. İngilizce anlatım için buraya

Loading Facebook Comments ...

Leave a comment

 Characters available